КИЇВ (QHA) -

Колишній депутат Держдуми РФ Денис Вороненков, який був убитий у Києві навесні 2017 року, у своїх свідченнях ГПУ стверджував, що звернення колишнього президента України Віктора Януковича до президента РФ Володимиру Путіна від 1 березня 2014 року з проханням про використання Збройних сил РФ на території України мало метою легітимізувати дії РФ у Криму.

Протокол допиту від 19 січня 2017 року опублікувала журналіст телеканалу СТБ Олена Лунькова у блозі на «Цензор.нет».

За свідченням екс-депутата РФ, до кінця січня — початку лютого 2014 року у Кремлі розраховували, що Янукович утримає ситуацію в Україні під контролем. Але з розвитком подій на Майдані позиція в Росії змінилася. За словами Вороненкова, у той період до України з Москви направлялися представники ФСБ РФ для забезпечення контролю за ситуацією.

Відповідаючи на питання, що стосуються державної зради Віктора Януковича, Вороненков сказав, що про події в Криму в той період часу йому було відомо зі ЗМІ. При цьому про вторгнення російських військ на територію України до березня в російських ЗМІ не повідомлялося. Так, 27 лютого транслювалися сюжети про захоплення Верховної Ради Криму і блокування українських військових частин і державних установ нібито збройними представниками місцевої самооборони.

— У той же час 28 лютого 2014 по російським каналам і каналам міжнародних ЗМІ почали транслюватися відеосюжети, в яких було видно присутність російських військовослужбовців, яких особисто я згодом ідентифікував за специфічною формою одягу і озброєння, які, в свою чергу, здійснювали патрулювання біля держустанов та аеропортів на території Криму. У Росії вказувалося, що ці військовослужбовці належать підрозділам ЧФ РФ, які дислокуються на території півострова Крим, і вони нібито посилюють охорону своїх об'єктів, — повідомив екс-депутат Держдуми.

Вороненков був упевнений, що звернення Януковича з проханням про використання Збройних сил РФ на території України є фактом державної зради. Саме це звернення Януковича послужило для Путіна приводом зібрати Раду Федерації та легітимізувати дії Росії в Криму.

— Коли почали збирати членів Ради Федерації для голосування з приводу звернення Президента РФ Путіна В.В. з проханням про дозвіл використання ЗС РФ на території України, стало відомо про звернення колишнього Президента України Януковича В.Ф. від 01.03.2014 до Президента РФ Путіна В.В. з проханням про використання Збройних сил РФ на території України.

Тобто підставою для звернення Путіна В.В. по суті було звернення Януковича В.Ф. Так як я є юристом, доктором юридичних наук, у Державній Думі з колегами ми обговорювали правові наслідки дій Президента України Януковича В.Ф. За російською конституцією заборонено застосовувати ЗС проти свого народу, тому прохання глави іншої держави про введення збройних сил, по суті, є формою зради.

Про відсторонення Януковича від виконання обов'язків Президента України особисто я на той період не був обізнаний.

Ця заява була юридичною підставою для Путіна В.В. з подальшим зверненням до Ради Федерації про використання ЗС РФ на території іншої держави.

Причому, за інформацією Дениса Вороненкова, рішення про скликання Ради Федерації було прийняте раніше, ніж прийшло звернення Януковича: ще 28 лютого розсилалися запрошення і обдзвонювалися члени Ради Федерації. При цьому голосування із зазначеного питання було проведене з порушенням регламенту Ради Федерації, так як повістка повинна затверджуватися заздалегідь і матеріали для ознайомлення повинні бути роздані заздалегідь.

Покійний Вороненков вважав, що рішення про введення військ до Україну було прийняте раніше листа Януковича, а лист лише додав видимості легітимності цього рішення.

Нагадаємо, наприкінці лютого 2014 року в Криму з'явилася бронетехніка і військовослужбовці РФ у формі без розпізнавальних знаків. 25 лютого були зафіксовані перші спроби блокування українських військових кораблів.

У ніч на 27 лютого окупантами була захоплена будівля Верховної Ради АРК. Після цього на півострові почалося відкрите активне блокування військових частин ЗСУ, викрадення і захоплення в полон військових.

16 березня 2014 року в Криму відбувся незаконний «референдум» під контролем Збройних сил РФ. 18 березня Росія, підписавши «договір про приєднання Криму», анексувала український півострів. Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії, яка відхиляє окупацію півострова.

Як повідомляло QHA, 23 березня 2017 року поблизу п'ятизіркового готелю Premier Palace Hotel на перетині бульвару Шевченка і вулиці Пушкінської в центрі Києва був убитий колишній депутат російської Держдуми Денис Вороненков.

Президент України Петро Порошенко назвав вбивство Вороненкова «актом державного тероризму» з боку Росії.

ФОТО: інтернет

QHA