КИЇВ (QHA) -

Протягом робочої поїздки до прикордонної з окупованим Кримом Херсонської області Мустафі Джемілєву вдалося зібрати інформацію про проблеми кримських татар, які проживають у регіоні — вимушених переселенців.

Так, за даними Джемілєва, у Херсонській області гостро стоїть проблема видачі біометричних паспортів громадянам, є відомості про корупційні схеми при оформленні цих документів.

— Надійшли сигнали, що є так звані «бігунки» — люди, які за гроші пачками беруть ці паспорти, заходять і швидко оформлюють. А ось пересічних громадян залишають у черзі та радять приходити через день, а то і більше. Ну, наприклад, мені надали таку статистику, яку підтвердили і в паспортному столі: у день вони обслуговують десь 20-25 осіб, але в обідню перерву ці самі «бігунки» заносять не менш 20-25 паспортів, які протягом години швидко оформлюють, — розповів Мустафа Джемілєв.

За словами депутата, органи, відповідальні за видачу паспортів, свою причетність до корупційної схеми заперечують.

Як зазначив Джемілєв під час розмови з журналістом, сильний вплив на жителів Херсонщини надає російська пропаганда, що, безумовно, є великою проблемою.

Крім цього, народному депутату надійшли скарги про те, що деякі українські підприємства продовжують свою діяльність на території окупованого Криму, зокрема, йшлося про завод Дмитра Фірташа «Кримський титан». Ці відомості Мустафі Джемілєву підтвердив і голова обласної адміністрації. Однак Херсонобленерго заперечує цю інформацію, додав Мустафа Джемілєв.

— На цю тему я розмовляв з антикорупційним прокурором. Ми будемо посилати офіційні запити. Я думаю, брехати буде дуже ризиковано для них. Також є виправдання про те, що якщо не буде надходити електроенергія на завод Фірташа — може статися екологічна катастрофа, і вона вплине не тільки на Крим, але і на територію Херсонської області. Але я думаю, ці доводи абсолютно не обґрунтовані, тому що я знаю, що у Фірташа на заводі є свої генератори. Їх досить для того, щоб забезпечити електроенергією завод для запобігання цих катастроф, і тому та енергія, яка надходить з Херсонської області, якщо вона надходить, напевно, використовується тільки для виробничих цілей.

Крім того, є сигнали, що тривають поставки сировини — ільменіту, основного продукту переробки заводу. Прокурор Криму говорить, що був накладений арешт, але я отримую інформацію, що кораблі виходять у відкрите море, там сировина перевантажується на інші кораблі під російським або іншим прапором і направляється на завод Фірташа. Над цим теж будемо працювати, — пообіцяв Мустафа-аг'а.

Уповноважений президента України також зустрівся на Херсонщині з працівниками сфери освіти, з якими говорив про проблеми навчання студентів і абітурієнтів з окупованого Криму в вузах на материковій частині України, а також шляхи їх вирішення.

Крім того, Джемілєв відвідав з робочим візитом представництво президента в Автономній Республіці Крим у Херсоні, де обговорив з новопризначеним головою відомства Борисом Бабіним плани співпраці у питанні деокупації Криму і шляхи вирішення проблем кримчан-переселенців.

— Це дуже важлива структура. На жаль, за три роки існування цього органу ніхто не бачив роботи. Я думаю, що зараз, з призначенням нового голови цієї структури, буде значне пожвавлення в роботі представництва, — зазначив Уповноважений у справах кримських татар.

Мустафа Джемілєв стверджує, що Україна і кримські татари відчувають підтримку з боку світової спільноти, а тема окупації Криму постійно присутня на міжнародному порядку денному. Також політик поділився своїм спостереженням: за його словами, повага до кримськотатарського народу в світі виросла завдяки тому, що після окупації Автономної Республіки Крим переважна більшість кримських татар залишаються вірні Україні. На його думку, цей фактор допоможе в деокупації півострова.

— На країну-агресора зараз застосовуються санкції, і їх не збираються скасовувати, і в першу чергу, це пов'язано з кримським питанням. Звичайно, Мінські угоди теж є однією з причин санкцій, але головна причина — це все-таки Крим.

Є певні політики, які під дудку Путіна кажуть, що потрібно скасовувати санкції відносно Росії, але, на щастя, кількість таких політиків не становить відчутної більшості. Кількість колабораціоністів у Криму серед кримських татар дуже мала, їх можна буквально перерахувати на пальцях, і така позиція всього народу викликає захоплення у людей, — сказав Джемілєв.

Також Мустафа Джемілєв нагадав про те, що у вересні починає роботу група конституційної комісії з внесення змін до розділу Х конституції України, що стосується статусу Автономної Республіки Крим:

— Днів 10 тому ми розмовляли на цю тему з президентом. Президент рішуче налаштований внести зміни до цього розділу. Але ми знаємо, що це вирішується не указом президента, а рішенням парламенту. Я вважаю, що ми зіткнемося на цьому етапі з великими труднощами. Скажімо, опозиція не буде голосувати, бо вона переважно голосує за вказівкою з сусідньої країни, яка окупувала півострів. Крім того, є якесь непорозуміння і бродіння в таких політичних силах, як, скажімо «Радикальна партія», «Самопоміч», вони говорять про те, що не потрібно створювати в унітарній державі республіку, потрібно якусь культурну автономію — у загальному таку ​​маячню , яку ми вже проходили.

На думку Джемілєва, головним важелем деокупації Криму буде тема його корінного народу.

— Якби це (створення кримськотатарської автономії. — Ред.) було зроблено своєчасно, то, я думаю, окупація для Путіна була б заважкою... Ми вже зареєстрували законопроект про статус кримськотатарського народу як корінного народу України, якщо хоча б цей закон ми приймемо, то потім вже можна буде вносити зміни до Конституції, — зазначив Джемілєв.

Нагадаємо, лідер кримськотатарського народу, Уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв у суботу, 26 серпня, побував у київській студії радіо HAYAT, яке нещодавно почало мовлення в Каховському районі Херсонської області на частоті 103,5 FM. Інтернет-мовлення радіо HAYAT організовано на сайті інформаційного агентства QHA.

QHA