КИЇВ (QHA) -

Міжнародний день корінних народів світу відзначають щорічно 9 серпня, він був затверджений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 1994 року. Крім того, 2017 року настає десята річниця прийняття Декларації ООН про права корінних народів. Про це повідомив на своїй сторінці у Facebook Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.

— Декларація ООН про права корінних народів була прийнята 13 вересня 2007 року. Згідно з нею, основним критерієм визначення того чи іншого корінного народу є власне розуміння ним себе як корінного народу. Корінні народи мають право визначати себе або свою етнічну приналежність згідно зі своїми звичаями і традиціями. Також дана Декларація визнає основні права людини і основні свободи корінних народів  право на свободу і рівність; на вільне визначення свого політичного статусу і здійснення свого економічного, соціального і культурного розвитку; право на дотримання і відродження своїх культурних традицій і звичаїв; право створювати і контролювати свої системи освіти; право на участь у процесах прийняття рішень на всіх рівнях з питань, які можуть зачіпати їхні права, життя і долю; право на землі, території і ресурси, і право на гарантоване користування своїми засобами, що забезпечують їхнє існування і розвиток, написав Мустафа Джемілєв.

Він зазначив, що для того, щоб зрозуміти значення цього Дня і внеску Декларації у відстоюванні прав корінних народів, слід ознайомитися з інформаційним документом, підготовленим Організацією Об'єднаних націй до 10-річчя прийняття Декларації ООН про права корінних народів. Джемілєв нагадав основну тезу документа про те, що «корінні народи продовжують стикатися з витісненням, соціальною ізоляцією і великими труднощами у реалізації своїх основних прав».

— Сьогодні в Україні, завдяки ініціативі Президента України, розпочато роботу над розробкою змін до Основного Закону України щодо невід'ємного права кримськотатарського народу на самовизначення у складі суверенної і незалежної української держави. Сподіваюся, що найближчим часом ця робота буде завершена і підготовлений законопроект буде підтриманий народними депутатами України. Поруч із зазначеними процесами, що відбуваються в Україні, в окупованому Криму нехтування правами людини доходить до небувалих масштабів, цинізму і абсурду! — заявив він.

За його словами, судилища, обшуки і затримання, зокрема хворих і престарілих громадян, є методами окупантів, які наївно припускають, що це може залякати кримських татар. Однак він висловив тверду впевненість, що «за все доведеться відповідати, за всі злочини у Міжнародному суді ООН».

ФОТО: Facebook Мустафи Джемілєва

QHA