КИЇВ (QHA) -

Незаконній забудові біля фундаменту Десятинної церкви побічно сприяли чиновники з КМДА і Національного музею історії України. Про це на прес-конференції повідомила директор музею Тетяна Сосновська.

За її словами, сьогодні в музею є оригінал рішення суду від 2012 року про передачу землі під забудову 60 кв.м. релігійній громаді, де йдеться про те, що ані адміністрація Києва, ані історичний музей не вважають порушенням своїх прав виділення ділянки.

— Представники музею і КМДА на суді заявили, що, в разі надання права власності на землю, вони не вважатимуть її порушенням своїх прав і прав киян. Зараз ми просимо підняти цю справу з архіву і з'ясувати, хто представляв інтереси міста і музею на суді, і сказав подібне, каже Сосновська.

При цьому директор зазначає, що для подачі позову до суду, яким має займатися музей, необхідно зібрати безліч оригіналів документів, до яких сьогодні не так просто отримати доступ.

У нашому розпорядженні є всього кілька документів, які ми можемо показати громадськості. Цей лист від релігійної громади, датований 2004 роком, і від представників охоронної організації, яка заявила, що 2009 року територію незаконно захопили невідомі,  наголошує Сосновська.

Також вона говорить про те, що релігійна громада, зареєстрована ву Києві, вела переписку з безліччю установ і, можливо, отримувала від них відповіді і документи на узгодження забудови. При цьому відомо, що забудувати не прилеглу територію, а сам фундамент Десятинної церкви релігійна громада просила ще 2004 року, а забудову, що обурила громадськість, розпочалася не пізніше 2009 року. Саме тоді охоронець музею написав записку про те, що бачив на території невідомих людей, які повідомили про проведення замірів для будівництва церкви.

У той же час директор музею говорить про те, що вела переписку з настоятелем незаконно побудованого «храму».

— 2015 року прийшла відповідь від настоятеля, який сказав, що у нього немає документів, що підтверджують законність будівництва, і пообіцяв прислати їх, якщо такі будуть в його розпорядженні. Пізніше він також пообіцяв, що не буде завозити будівельні матеріали на територію. Це означає, що подальшої забудови біля фундаменту не буде, розповіла Сосновська.

У свою чергу, архітектор і експерт Юрій Духовчиний стверджує, що ніякого настоятеля не існує.

 2013 року я був на міжнародній конференції, де розповідав про забудову Десятинної церкви. Зі мною там були представники московської канцелярії патріарха, які назвали мене брехуном, а пізніше сказали, що настоятеля і самого храму просто не існує. Це все шахрайство, заявив він.

Раніше QHA повідомляло, що незаконне зведення біля фундаменту Десятинної церкви каплиці УПЦ МП пряме порушення міжнародних зобов'язань, які взяла на себе Україна.

QHA