КИЇВ (QHA) -

Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва у понеділок, 24 липня, презентував дослідження, в якому підвів підсумки децентралізації за минулий рік.

Свою позицію на заході озвучив директор Громадського об'єднання «Інститут розвитку територій» Юрій Ганущак. Зокрема, він підтримав позицію прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана щодо необхідності в найкоротші терміни закінчити першу фазу добровільного об'єднання територіальних громад.

— Це необхідно тому, що без реформи децентралізації жодна державна реформа в Україні не піде — зокрема, трансформація сектору безпеки і оборони, боротьба з корупцією, земельна перебудова, — зазначив він.

Юрій Ганущак також наголосив на необхідності змін у частині перерозподілу повноважень, тому що вже консолідувалися сили, які не хочуть децентралізації.

За словами спікера, користуючись дисбалансом між бюджетами областей, кращий з яких перевершує найгірший у 3,5 рази, противники реформи намагаються її блокувати. Прихильники старої системи, отримавши бюджетні гроші, не мають відповідної компетенції та не хочуть брати на себе відповідальність. Директор Інституту розвитку територій також наголосив на необхідності термінового правового врегулювання питання контролю над рішеннями органів місцевого самоврядування, для чого він пропонує прийняти законопроект про порядок контролю легітимності відповідних нормативно-правових актів.

— На сьогодні мають місце дуже негативні явища, коли органи місцевого самоврядування, які зараз повністю розбалансовані в частині контролю, приймають неправомірні рішення. При цьому, відповідно до конституційних змін, прокуратура їх вже не контролює. І практично немає органу, який контролює легітимність рішень органів місцевого самоврядування. Тому, якщо не прописати в ЗУ контроль над легітимністю рішень органів місцевого самоврядування, то під загрозою опиниться безпека України, — вважає Ганущак.

Керівник громадського об'єднання також наголосив на необхідності гармонізувати реформу і підтягнути всі її елементи: просторову основу, трансферт компетенцій і відповідність фінансових ресурсів переданим повноваженням.

— Якщо ми не будемо враховувати хоча б один із названих компонентів, то все піде не так, як нам хотілося, причому з порушенням термінів. На проведення децентралізації у нас залишився один рік, тому що далі (у 2018 році. — Ред.) почнеться передвиборна кампанія, і законодавець, так би мовити, перестане мислити адекватно, — попередив Ганущак.

Позитивним моментом є те, що громадське об'єднання так пильно розглядає всі аспекти децентралізації, з огляду на наслідки кожної дії або нормативного бездіяльності органів державної влади.

Адже на шляху до демократичних, європейських по суті, змін потрібно врахувати і вирішити ті проблеми, які заважають місцевим і центральним органам влади розкрити потенціал міст і областей, перезапустити економіку, забезпечити людей робочими місцями та гідними зарплатами.

Едуард Солодовник

ФОТО: інтернет

QHA