КИЇВ (QHA) -

Вчора на турецькому телеканалі Haberturk з'явилася інформація про те, що заступників голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова обміняли на двох російських агентів.

Кореспондент QHA звернувся до Ахтема Чийгоза з проханням прокоментувати інформацію, що з'явилася.

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу повідомив, що вперше про це чує і передбачає, що це, швидше за все, неофіційна версія, так як поки не було жодних заяв з цього приводу з боку офіційних осіб Туреччини.

— Я запитав у Ердогана, як він домовився з Путіним, і він відповів, що нікого ні про що не просив. Він сказав Путіну, що нас треба відпустити, і нас відпустили. Адже зазвичай замінюють на якихось шпигунів або ФСБшників, але вже пройшло більше місяця, а ніхто нічого не говорив. Зазвичай про такі випадки говорять і всюди пишуть. Я спокійно до цього ставлюся, тому що це неофіційна точка зору. Я думаю, що він (Реджеп Таїп Ердоган, — ред.) інакше не став би мені так говорити, — зазначив Чийгоз.

Також Чийгоз розповів, що він просив лідера Меджлісу кримськотатарського народу Мустафу Джемілєва не обмінювати його на сепаратистів.

— Я говорив Мустафі Джемілєву, що якщо йтиметься про обмін, то я морально до цього не готовий. І просив, щоб на обмін вони не погоджувалися. А що стосується Туреччини і будь-якої іншої країни, то я в той момент про ці речі не думав. Є якісь моральні моменти цього питання, адже невідомо, що це за люди. Я знаю точно, що якби у цих людей була кров на руках, то їх би Туреччина не відпустила, — зазначив він.

Для Чийгоза було принциповим не погоджуватися на те, щоб його обміняли на терориста, який вбиває українських військовослужбовців на Донбасі.

— І жити потім все життя з думкою про те, що моїх співвітчизників і громадян України, дітей, батьків і братів хтось убив, а мене потім на нього обміняли. Мені тоді було дуже важко, адже я провів три роки у СІЗО, тому я вам точно кажу — я ніколи б на це не погодився, — заявив заступник голови Меджлісу.

Він згадав, що коли почалася економічна блокада Криму, до нього в СІЗО приходили ФСБшники і пропонували відпустити його в обмін на зняття блокади. Чийгоз тоді звернувся до українців з проханням не погоджуватися на цю угоду. Він готовий був сидіти до кінця.

 — Блокада — це серйозний політичний захід, який стосується всієї держави. Це не та ціна за свободу Чийгоза. Я б посидів ще кілька років, і нічого б не сталося. Я до цього ставлюся дуже серйозно — я не торгуюся, — відповів Чийгоз.

Нагадаємо, 29 листопада турецький телеканал Haberturk повідомив про те, що турецький уряд обміняв заступників голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова на двох російських шпигунів. Ними нібито виявилися росіяни Олександр Смирнов і Юрій Анісімов, заарештовані за звинуваченням у плануванні вбивств чеченських дисидентів ще в квітні 2016 року в Туреччині. Їх до нещодавнього часу тримали під вартою в Туреччині, повідомляє телеканал з посиланням на судові документи.

25 жовтня заступників голови Меджлісу Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова, засуджених в окупованому Криму, видали Туреччині.

Спочатку їх привезли до Сімферополя, а потім літаком відправили до Анапи, після чого літак з представниками Меджлісу вилетів до Анкари.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявив, що Росія буде йти на виправлення своїх злочинних дій  відносно українських політв'язнів.

Він зазначив, що всі політв'язні будуть звільнені, що стане першим кроком до виправлення ситуації.

Президент України Петро Порошенко подякував президенту Туреччини Реджепу Таїпу Ердогану за його зусилля у звільненні Чийгоза та Умерова.

QHA