СІМФЕРОПОЛЬ/АК'МЕСДЖИТ (QHA) -

Сьогодні в підконтрольному Кремлю Сімферопольському районному суді на черговому засіданні у справі одного з лідерів кримськотатарського національного руху Ільмі Умерова були допитані чотири свідки захисту, які виявили бажання давати свідчення кримськотатарською мовою. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомила дочка Ільмі Умерова Айше Умерова.

Перший допитаний Шевкет Меметов заявив, що жодних закликів до дій, що загрожують територіальній цілісності Російської Федерації, в чому звинувачується Ільмі-аг'а, в промові Умерова він не почув.

— Я уважно вивчив всі інтерв'ю, і наступного дня тисячі людей, які дивилися ефір, як і я, не вийшли на площі з демонстраціями, не пішли на кордон, не стали збирати підписи, значить, ні до чого такого він не закликав, не було нічого такого сказано, вважає Меметов.

Другим свідком був журналіст і головний редактор газети кримськотатарською мовою Бекір Мамутов, який наголосив, що якби Умеров хотів когось закликати до якихось дій, то він говорив би російською, а не кримськотатарською мовою:

— Я вважаю, що якби він [Умеров] хотів до чогось закликати людей, то він говорив би це російською мовою, щоб його всі зрозуміли. На превеликий жаль, кримські татари не всі досконало володіють рідною мовою. Я в цьому майже впевнений, адже так заклик вплинув би на багатьох.

Третім допитали Заїра Смедляєва, який розповів про те, що переглядав інтерв'ю неодноразово.

— Мені було цікаво, чому кримські татари, які володіють мовою, жодних закликів в тому виступі не почули, а ось співробітники ФСБ, які кримськотатарської мови не розуміють взагалі, їх знайшли, зазначив Смедляєв.

Також він заявив суду, що єдині заклики, які він почув у промові Умерова — це бути разом зі своїм народом, говорити рідною мовою і жити в Криму.

Останнім свідком захисту на цьому судовому засіданні стала викладачка кримськотатарської мови Ленуре Яг'яєва, яка також не почула жодних закликів у виступі обвинуваченого.

— У моєму уявленні фрази в наказовому способі можуть бути виражені словами «давайте», «ходімо», «вставайте», а такого не було. Отже, і закликів теж не було, уклала Яг'яева.

Наступне засідання у справі Умерова відбудеться 6 вересня.

Як повідомляло QHA, 12 травня 2016 року ФСБ по Криму порушила проти заступника голови Меджлісу Ільмі Умерова кримінальну справу за ст. 280.1 за нібито заклики в ефірі телеканалу ATR до дій, які загрожують територіальній цілісності Російської Федерації. Умеров заявляв, що його слова у передачі неправильно переклали.

ФОТО: інтернет

QHA