КИЇВ (QHA) -

Чеська Республіка часів Вацлава Гавела — вільна, демократична і заможна — сьогодні вбирає в себе цінності «русского мира». Світле обличчя чеської демократії темніє. До влади приходять олігархи. Президент Мілош Земан, який прославився своєю проросійською позицією, і «сірий кардинал» — другий найбагатший чех Андрій Бабіш формують політичну еліту і зовнішньополітичний курс країни.

У бесіді з чеським активістом, організатором акцій протесту Отакаром ван Гемундом кореспондент QHA поцікавився, як європейське суспільство бачить ситуацію в Україні, як сприймає анексію Криму і яке політичне майбутнє чекає вільну Чехію.

Ван Гемунд, голландець, який переїхав до Праги незадовго до «оксамитової революції» 1989 року, прославився протестами проти політики Володимира Путіна в будівлі чеського уряду і в найбільшому в Празі аеропорту імені Вацлава Гавела.

QHA: Як в Чехії дізнавалися про те, що відбувається в Україні в останні роки? Особисто Ви дивилися українські новини?

Отакар ван Гемунд: Ні, я дивився тільки міжнародні ЗМІ: BBC, CNN, Reuters. Прекрасні документальні сюжети про події в Криму і на Донбасі щотижня готували репортери Vice News. Чеські медіа активно висвітлювали вашу революцію і запрошували різних експертів. І в деяких провідних ЗМІ звучали окремі експертні думки за шаблоном «Крим — історична земля Росії».

На жаль, інтерес суспільства до окупації Криму згас. Людям стало не цікаво. Я відчув це і вирішив нагадати, що Крим захопили грубою силою. Росія нікого не питала, Путін робив те, що вважав за потрібне.

QHA: Чому після анексії Криму Ви почали організовувати протести?

О. ван Гемунд: У перші дні перекидання російських військових в Крим я працював перекладачем. Переглядав стрічки новин з України. Мене вразили події на Майдані, я побачив, як в людях прокидається надія. Тоді всі вірили, що станеться диво, що Янукович піде — і Україна стане на новий шлях. Вторгнення російських військ до Криму і початок війни на Донбасі змінили моє уявлення про світ. Я зрозумів, що він вже ніколи не буде таким, як раніше. Мені здавалося, що Росія не зупиниться на вторгненні в Україну. Мої товариші говорили: «Путін продовжить розхитувати систему європейської безпеки, підірве НАТО». І я зрозумів: щоб врятувати Чехію — потрібно діяти.

QHA: Минуло понад три роки. Чехи переосмислили події 2014 року в Україні?

О. ван Гемунд: Російська пропаганда створила з Чехією щось дивне. Фейкові новини, переповнені теоріями змов і помилковими фактами, заполонили провідні веб-ресурси. Близько 48 чеських сайтів виробляють так званий альтернативний продукт. Найвідоміший — aeronet.cz. Це проросійський, антимігрантський і антиісламський ресурс. Президент Мілош Земан — головний представник російського лобі. У 2014 році він зробив ряд заяв про те, що Росія — країна, що викорінює тероризм в Сирії. Війну на Донбасі він називає громадянським протистоянням і абсолютно «не бачить» доказів присутності там регулярної армії Росії.

QHA: Земан вважає Крим споконвічно російською землею?

О. ван Гемунд: Таких прямих заяв він не робить, але говорить наступне: «Анексія Криму була незаконною, але зараз ситуацію вже не можна змінити. Світ повинен змиритись і погодитися з тим, що Крим відійшов до Росії з волі народу». Санкційну політику ЄС щодо РФ Земан не схвалює і закликає скасувати санкції, щоб бізнес чехів процвітав.

QHA: Виходить, що ваш президент визнає результати так званого референдуму в Криму легітимними?

О. ван Гемунд: Він досить розумна людина і не дозволяє собі подібних заяв. У відповідь на гострі питання він говорить загальними фразами. Однак інші впливові політики в Чехії вважають, що референдум в Криму підтвердив прагнення більшості. При цьому факт проведення цього квазіреферендума під дулами пістолетів і автоматів вони вважають за краще не помічати.

QHA: Чи знаходять ці погляди підтримку в суспільстві?

О. ван Гемунд: Згідно із соціологічними дослідженнями, близько 28% чехів думають, що Путін має рацію. Ці громадяни не вірять державним медіа і піддають сумнівам новини міжнародних інформаційних агентств. В основному вони черпають інформацію з альтернативних — проросійських — джерел. Велику роль у формуванні уявлень грає потужний рупор пропаганди Кремля — Russia Today. Агенти ФСБ, які сидять в посольстві Росії в Празі, координують гібридну пропаганду. Її робота в Чехії побудована хитро, адже ви не знайдете закликів «за Росію». Проте постійно оскаржується роль Європейського союзу, НАТО, звучать антиамериканські гасла. В результаті люди не знають, кому вірити і де шукати правду.

QHA: Як Чехія бореться з проросійською пропагандою? Можливо, закриває телеканали, газети, сайти?..

О. ван Гемунд: Нічого подібного. Спеціальний урядовий офіс уважно досліджує всі інформаційні сайти. Проблема в іншому: немає опозиції модним трендам російської ідеології.

QHA: На Ваш погляд, зусилля Меджлісу кримськотатарського народу в ООН і співпраця з міжнародними організаціями сприяють поверненню Криму до складу України?

О. ван Гемунд: Деталі мені не відомі. На мій погляд, проблема полягає в кооперації між Туреччиною і Росією. Туреччина підтримує кримських татар, проте розмір допомоги залежить від відносин Володимира Путіна і Реджепа Таїпа Ердогана. Не думаю, що Туреччина піде наперекір Росії. Ердогану потрібні від Росії політичні дивіденди проти Заходу. Ще в 2015 році я вірив, що Туреччина чинитиме тиск на Росію і допоможе повернути Крим. Але, мабуть, її підхід до зовнішньої політики змінився.

QHA: Туреччина зайнята проблемами на Близькому Сході: війна в Сирії, а тут ще й катарська криза...

О. ван Гемунд: Так, але Росія не допомагає їх вирішити, а навпаки — посилює. Військові РФ влізли в Сирію, щоб підтримати режим Башара Асада. Така ж їхня стратегія дестабілізації і в Україні. Ця слаборозвинена імперія всюди суне свого носа і зброю. Росія впливає на міграцію в Європу з Сирії створенням гуманітарної кризи і вбивством мирного населення. Кампанія по біженцям розроблена для максимального поділу Сходу і Заходу.

QHA: Розкажіть про ваші протестні акції в Празі.

О. ван Гемунд: У жовтні 2014 року під час прес-конференції в будівлі уряду прем'єр-міністр Чеської Республіки намагався запобігти введенню санкцій проти Росії. Тоді практично весь чеський істеблішмент виступав за скасування санкцій. Чехія вже майже забула про окупацію Криму.

Ми сформували групу активістів oMen і під виглядом журналістів проникли в будівлю Кабміну. На своїх тілах ми написали слогани «Прем'єр, будь сміливим», «Бережіть свободу, а не паштет», «Демократія — НЕ сосиски» (чеські виробники м'ясних виробів всупереч санкціям поставляють свою продукцію в Росію. — Ред.) і роздяглися до пояса. Перформанс показали практично всі канали, тому акція вийшла дуже вдалою. Також наші активісти зустрічали пасажирів в залі прильотів аеропорту імені Вацлава Гавела в Празі. На плакатах вони написали імена пасажирів, яких чекають, але, швидше за все, не дочекаються: Анна Політковська, Наталя Естемірова, Олег Сенцов ... Це марне очікування нагадало чехам про в'язнів Кремля, про вчинені режимом вбивства, про тих, кого ми втратили і ще можемо втратити.

QHA: На одній з акцій Ви згадали зниклого члена виконавчого комітету Всесвітнього конгресу кримських татар і Бахчисарайського регіонального меджлісу Ервіна Ібрагімова ...

О. ван Гемунд: Так, це було в минулому році в Празькому Граді. Ми зібрали людей і клали перед ними фотографії жертв путінського режиму. У їх числі — і зниклий Ервін Ібрагімов.

QHA: Скільки у вас прихильників?

О. Ван Гемунд: Невелика група активістів, в якій я перебуваю, називається «КаПутін». На кожній своїй акції ми просимо людей приєднуватися до нас.

QHA: Проросійський лідер Чехії, судячи з усього, не схвалює дій протестних груп?

О. ван Гемунд: Президент нас недолюблює. Однак він — глава вільної держави. У президента є повноваження, прописані в конституції, і перевищити їх він не може.

QHA: Ви сказали, що політику Володимира Путіна підтримує менше третини чехів — 28%. Більшість — за прогресивну Європу. Чи не зріють спроби скинути з крісла президента, що дивиться на «русскій мір»?

О. ван Гемунд: Відкрите протистояння з владою неможливо, оскільки недостатньо протестної маси. Мітинги проти висловлювань Земана проходять часто. Наприклад, 18 травня на вулиці столиці вийшло близько семи тисяч людей з вимогою відставки президента.

Але головна проблема криється не в малій кількості політично активних людей. Центральні ЗМІ підконтрольні олігархові — міністру фінансів Чехії Андрію Бабішу. Під ним — хімічна і харчова промисловість, саме він формує уряд і парламент. Земан — його ставленик. У Голландії, Франції та Німеччини опір суспільства пропутінським поглядам набагато потужніший. Громадян цих країн хвилює майбутнє Євросоюзу. Чехія в цьому сенсі — виняток: лише 33% чехів схвалюють існування країни в складі ЄС. Якби у нас провели референдум за вихід з Єврозони, аналог британського Brexit, то Чехія б негайно вийшла. І Бабіш з Земаном не раз натякали на це. Плюс до всього на носі парламентські вибори (в жовтні 2017 року Чехії пройдуть вибори до верхньої палати парламенту. — Ред.). Можливо, їх результат повністю змінить політичний вектор країни. Концентрація капіталу в одних руках і контроль всіх ЗМІ може призвести Чехію до «молдавського сценарію», коли країною в пострадянському стилі керує один олігарх.

QHA: Ви говорили, що приїхали до Києва на уїкенд. Можливо, у Вас є плани щодо акцій в Україні, Ви хочете зробити протести більш масштабними?

О. ван Гемунд: Мій будинок у Чехії. Свої протести я влаштовую на батьківщині. І Україну я підтримую в Чехії. Я не говорю українською або російською. Для мене Україна — це інша країна. Тому користі від мене і моєї діяльності тут буде мало. Але я буду приїжджати до Києва, спілкуватися з товаришами і цікавитися розвитком ситуації.

QHA: Дякую за розмову!

Розмовляв Тимур Савін

 

QHA