КИЇВ (QHA) -

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров заявив, що Росія цілеспрямовано знищує природні ресурси в Криму, зокрема, на території Опукського природного заповідника проводилися військові маневри із застосуванням сучасних видів озброєння. Про це Умеров сказав у коментарі кореспонденту QHA.

Знищення курортної інфраструктури півострова почалося з руйнування екологічної складової.

— Що стосується екології, то в Криму все підлаштовано під військові потреби РФ. Крим практично з туристичного півострова перетворився на мілітаризований плацдарм. Всі дороги будуються з розрахунком на військову необхідність, щоб літак спокійно міг приземлитися на проїжджу частину. Тому на півострові замість двосмугового руху будують восьмисмуговий, — зазначив Умеров.

За його словами, уздовж доріг постійно вирубують дерева, зокрема, між Бахчисараєм і Сімферополем уже не залишилося жодної лісопосадки, таким чином окупаційна влада поступово руйнує кримську екологію.

До того ж Росія знищує об'єкти історико-культурної спадщини, причому робить це цілеспрямовано, руйнуючи автентичність кримськотатарських архітектурних об'єктів, — щоб після повернення корінного народу до Криму там нічого не залишилося.

Зараз кримське «керівництво» замість реставрації Ханського палацу, єдиного в світі зразка кримськотатарської палацової архітектури, проводить ремонт, замінюючи більшість автентичних елементів на сучасні.

— Наприклад, Ханська мечеть, яка входить в цей комплекс, нині стоїть без даху. Ремонт планують зробити з сучасних матеріалів, через що палац втратить автентичність і не зможе потрапити до списку ЮНЕСКО, як планувалося за України. Хоча палац необхідно реставрувати, а не проводити ремонт, створюючи бетонну будову. Сама мечеть перебуває в жахливому стані, тому якщо зроблять ремонт, то вона втратить автентичність, а якщо не зроблять — зруйнується, — пояснив Ільмі Умеров.

Він припустив, що кримській «владі» поставлене завдання — знищити в Криму пам'ять про кримських татар. Тому корінний народ Криму закликає міжнародне співтовариство перешкодити Росії знищити пам'ятник історії, культури та архітектури загальносвітового значення.

QHA