КИЇВ (QHA) -

Вже сьомий місяць поспіль активісти громадської організації «КримSOS» і небайдужі кияни виходять до посольства Російської Федерації з метою звернути увагу на насильницькі зникнення українців і кримських татар в окупованому Криму, закликати окупаційну владу знайти зниклих безвісти і звільнити тих, хто перебуває в ув'язненні.

— Ми закликаємо кримську владу не застосовувати подібні дії щодо кримчан або інших людей на території Криму. Не завжди родичі зниклих хлопців мають можливість говорити про це вголос. Наше завдання  щоразу говорити про те, що відбувається на території Криму, розповідати це міжнародній спільноті, яка має продовжувати тиск на Росію,  зазначили вони.

Координатор та співзасновник «КримSOS» Таміла Ташева розповіла, що кілька місяців тому організація направила запити представникам окупаційної влади Криму, пов'язані з порушенням прав людини.

Нещодавно активісти отримали відповідь від підконтрольної Кремлю прокуратури Криму, в якій повідомляється, що стосовно зникнень кримських татар Ервіна Ібрагімова, Ескендера Апселямова, Арлена Терехова, Арсена Алієва, Руслана Ганієва, Тимура Шаймарданова, Сейрана Зінедінова, Мухтара Арісланова, Ісляма Джеппарова та Джевдета Іслямова були заведені кримінальні справи. У справах Шаймарданова, Зінедінова, Арісланова, Апселямова, Джеппарова та Іслямова була припинена діяльність, бо нібито не встановлені особи в якості звинувачення. Розслідування у справах Терехова, Алієва і Ібрагімова триває. Що стосується українців Івана Бондарця, Валерія Ващука і Василя Черниша, які зникли ще на початку окупації, кримська прокуратура, а також слідчі органи, навіть не відкривали на них кримінальні справи.

— Кримська окупаційна влада не хоче проводити ефективне розслідування справ насильницьких зникнень на території Криму і не хоче відповідати на такі «незручні» для неї запитання, наголосила Таміла Ташева.

Серед тих, хто прийшов на акцію, виявився і батько українця Валентина Виговського. Хлопець зник на початку вересня 2014 року у Криму, але незабаром знайшовся. Валентина звинуватили у шпигунстві, присудивши йому 11 років колонії суворого режиму. Зараз він є в'язнем Кремля.

— Країну, на яку він шпигував, не встановили. Справу закрили повністю. Представників української влади, зокрема консула України, і родичів пустили тільки на остаточне засідання суду, на оголошення вироку. Адвокат мого сина Ілля Новиков не може оголосити суть справи, оскільки дав підписку про нерозголошення. За що звинуватили мого сина конкретно, я не знаю до цього часу, поділився подробицями справи Петро Виговський, висловивши надію, що незабаром його син, як і інші ув'язнені в РФ громадяни України, буде вдома.

Також активісти розповіли про зникнення узбека Мурата Карімова, який зник близько місяця тому у Криму, і кримського татарина Ескендера Ібрагімова, який не повернувся після поїздки в РФ. Ескендер Ібрагімов був переселенцем і проживав у с. Нова Гребля Вінницької області. Він виїхав до Москви для зустрічі з людиною, з якою планував будувати бізнес на території України. Місцезнаходження Ескендера Ібрагімова невідомо.

За словами Таміли Ташевої, загалом за період окупації в Криму зникло 38 осіб. Однак щодо усіх застосовували різні дії — садили у тюрми, знаходили незабаром живими або мертвими.

Не обійшлося і без традиційного театралізованого перформансу. Активісти символічно прикріпили до карти, на якій зображено обрис Кримського півострова, таблички з іменами зниклих безвісти у Криму українців і кримських татар. Вони пояснили, що таким чином вони роблять Крим цілісним, «повернувши» зниклих людей додому.

Нагадаємо, що акція «Де Ервін Ібрагімов?» на підтримку кримського татарина, який зник у Криму у травні 2016 року, почалася 25 липня. Вона щомісяця проводиться активістами громадських організацій, кримськими татарами та небайдужими українцями. Вони запитують РФ про місцезнаходження 15-и зниклих кримчан і вимагають розслідування зникнень.

2017 року акції «Де Ервін Ібрагімов?» та інші активності, спрямовані на пошук зниклих і звільнення затриманих, проводяться під егідою інформаційної кампанії «Find&Free» («Знайти і звільнити»), що була організована громадською організацією «КримSOS».

QHA