КИЇВ (QHA) -

Керівник багатонаціональної інспекційної групи, яка з 16 по 19 січня перевіряла військові формування та частини Збройних сил РФ у Ростовській області, полковник Олексій Вершигора заявив кореспонденту QHA, що РФ накопичує війська на кордоні з Україною.

— Представники Данії та Великобританії побачили те, що очікували побачити. Вони підтвердили, що Росія формує нову дивізію, чисельність якої складає десять з половиною тисяч осіб. Остаточно вона буде сформована до кінця 2017 року. На даний момент ведеться переміщення військової техніки та спорудження інфраструктури для тривалого перебування військ, зазначив він.

За словами експерта, зараз нова дивізія готова до бойових дій на 90%.

Крім того, біля міста Новочеркаська йде зосередження артилерійських систем, які, як вважає Вершигора, можуть бути використані для підтримки терористів на сході України.

— Доступ групі на цей об'єкт не надали. Інспекторам не надали інформації про всі підрозділи, кількість техніки і полігонів у зоні інспекції. Коли ж група отримала доступ до об'єктів, зокрема полігону Кузьмінський, то там було виявлено велику кількість військової техніки, танків, артилерії, систем залпового вогню,  сказав Вершигора.

Тимчасово виконуючий обов'язки начальника Управління верифікації Генерального штабу ЗС України полковник Владислав Пономарьов на брифінгу у Міністерстві оборони заявив, що Росія також може направити інспекцію в Україну.

Росія як держава-учасник ОБСЄ також має право на проведення такої інспекції на території України. Але, звісно, ми будемо стежити за тим, щоб усе проводилося в рамках розумних меж, наголосив Пономарьов.

Нагадаємо, українські інспектори отримали офіційний дозвіл від російської влади в період з 16 по 19 січня відвідати військові формування та частини Збройних сил РФ, дислоковані у Ростовській області. Українська сторона визначила район площею близько 16 тисяч квадратних кілометрів.

Україна запросила дозвіл на проведення інспекції в рамках Віденського документу 2011 року про заходи зміцнення довіри і безпеки. Подібні заходи проводяться з метою визначення масштабів здійснюваної в межах зазначеного району та такої, що підлягає попереднім повідомленням військової діяльності (або підтвердження відсутності такої діяльності).

За підсумками інспекції буде підготовлено офіційний звіт і про її результати повідомлять держави-учасниці ОБСЄ, наголосили в українському Міноборони. Формальним приводом для перевірки стало отримання МОУ відомостей про те, що Москва посилила угруповання на кордоні з Україною у Ростовській області, додатково розгорнувши деякі з'єднання та військові частини. Ця інформація отримала особливий резонанс, оскільки в окупованих районах сходу України, за даними розвідки, перебувають близько 40 тисяч членів незаконних збройних формувань, з них п'ять тисяч — російські військовослужбовці.

QHA