КИЇВ (QHA) -

Громадські активісти з Amnesty International, Центру інформації про права людини та інших організацій прийшли під комітети Верховної Ради України із закликом ратифікувати Стамбульську конвенцію Ради Європи.

Активісти заявляють, що цей важливий міжнародний документ дозволить створити умови для протидії насильству щодо жінок і домашнього насильства, а його ратифікація є частиною євроінтеграційного процесу.

За словами директора Amnesty International в Україні Оксани Покальчук, Україна підписала конвенцію ще в 2011 році та планувала ратифікувати її протягом 2016 року, проте досі ніяких зрушень немає.

— Існують уявлення, що європейські цінності нам не потрібні. Нагадаю, що Стамбульська конвенція була написана в тому числі і представниками України. Депутати, які запевняють, що потрібно прибрати із законопроекту слова «гендер» і «сексуальна орієнтація», фактично зупиняють євроінтеграційний процес України, — стверджує Покальчук.

Вона зазначила, що громадські організації обурив ще і той факт, що до роботи над законопроектом підключили Раду церков, з чим правозахисники категорично не згодні.

Покальчук каже, що Стамбульська конвенція здатна захистити всі верстви населення від домашнього насильства, вводить відповідальність і встановлює міру покарання для тих, хто здійснює домашнє насильство, а також організовує допомогу для жертв такого насильства.

— З ратифікацією конвенції домашнє насильство стане кримінально переслідуваним, — пояснила вона.

За словами співкоординатора акції та співробітника Центру інформації про права людини Ірини Виртосу, на запит до Національної поліції їх організація отримала відповідь, що за 2016 рік тільки офіційних звернень зі скаргами на домашнє насильство було більше 127 тисяч.

— І це тільки офіційні цифри, — підкреслює Ірина. — Реальної картини ми не знаємо, адже в Україні насильство — це соромно, але поки — це не злочин. З ратифікацією Стамбульської конвенції відбудеться криміналізація насильства в сім'ї, і держава вже не зможе назвати таке насильство проблемою особистого характеру. На сьогодні тільки 4% справ дійшло до суду, більшість — 80% звернень — закінчується адміністративними протоколами.

Активісти провели перформанс, показавши, що у День закоханих їм не потрібно ні валентинок, ні прикрас, ні квітів — ніяких інших подарунків, крім ратифікації такої важливої ​​для українського суспільства Стамбульської конвенції.

Учасники акції закликали політиків і громадських діячів публічно висловитися на підтримку ратифікації Стамбульської конвенції. Вони підкреслили, що ратифікація стане запорукою подальшого реформування законодавства України і буде свідчити про серйозність намірів держави наблизитися до міжнародних стандартів.

Потрібно відзначити, що у рамках кампанії «# Конвенція в подарунок» з 6 по 14 лютого всі бажаючі ділилися у соцмережах відео, селфі та постами з відповідним хештегом. 13 лютого відбулися Твіттер- і Фейсбук-шторми: активісти розповсюдили сатиричні зображення депутатів і закликали їх ратифікувати Стамбульську конвенцію.

Довідка. Стамбульська конвенція (Конвенція Ради Європи про запобігання насильству над жінками та домашньому насильству і боротьбі з цими явищами) дозволить:

- забезпечити повагу правоохоронних органів до потерпілих за зверненнями, що стосуються випадків насильства;

- ізолювати кривдника від потерпілого і гарантувати останньому безпеку;

- забезпечити належне та ефективне розслідування заяв потерпілих та справедливий розгляд справи в суді;

- гарантувати комплексну допомогу потерпілому і належне покарання кривдника;

- створити національний телефон довіри.

QHA