КИЇВ (QHA) -

Борис Бабін, постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим, в ефірі Радіо Hayat розповів ведучому Олександру Вороніну, які питання встигла розглянути спеціальна робоча группа за останній тиждень, скільки зафіксовано правопорушень на півострові та, що планується розглянути наступного тижня.

Олександр Воронін: Минулого тижня ви обіцяли нам новини, зокрема по роботі спеціальної робочої групи. Розкажіть спочатку, що собою являє ця робоча група?

Борис Бабін: Ми утворили робочу групу для напрацювання найбільш гострих питань, пов’язаних з окупованою територією та її населенням. У середу ми провели виїзне засідання в Генічеській районній адміністрації, під час якого обговорювали питання облаштування пункту пропуску КПВВ «Чонгар», питання протидії нелегальних перевізників з Криму, питання облаштування Центру надання адміністративних послуг на території Херсонської області та питання інформаційної безпеки в регіоні.

Вже сьогодні можна зробити перші висновки. По-перше, їх можна побачити в російській пропаганді. Росіяни скаженіють від цього нашого заходу, бо знають, що це для них проблемно. Вони зараз розповсюджують всілякі фейки у ЗМІ, приписують мені дивні цитати, намагаються взагалі перекрутити зміст цього заходу. Але правду не сховаєш, як не сховаєш і те, що ми виявили кричущі факти і щодо бездіяльності виконавчої влади, і щодо бездіяльності правоохоронних органів. Також ми виявили прямі факти співпраці окремих осіб місцевого самоврядування України на материковій частині з окупаційною владою. Ми виявили факти неналежного реагування на питання облаштування КПВВ «Чонгар» і на питання щодо нелегальних перевезень. Ми це все задокументували, і зараз готуємо відповідні доручення компетентним центральним органам влади. І я впевнений, що реагування буде.

Крім того, ми виїжджали на сам КПВВ «Чонгар», дослідили там ситуацію, визначили набір пріоритетних заходів, які ми маємо вжити для облаштування нагальніх потреб людей, які перетинають це КПВВ. Це і облаштування пішохідної зони, і тенти, і туалети, і облаштування для легального перевізника, який там сьогодні існує, але піддається цькуванню з боку нелегального бізнеса при повній бездіяльності місцевої влади. Цю негативну ситуацію ми будемо переламувати.

На КПВВ ми обговорили питання абсолютно дивної ситуації, коли поруч з КПВВ знаходяться об’єкти приватної власності, які пов’язують з особами, що сьогодні перебувають під українським слідством як зрадники батьківщини. Причому ніхто всерйоз не переймається ані питанням конфіскації цих об’єктів, ані питанням, що вони взагалі роблять на лінії розмежування поруч із українським прикордонниками. Ми це будемо все припиняти і належним чином реагувати.

Також ми мали спілкування щодо інформаційної складової в районі. Є небезпека з Криму. Ви знаєте, що буде мовлення з російської телевежі, яка будується в Джанкойському районі. Тому є питання охорони телевежі, яка знаходиться на Чонгарі, адже вона у вразливій зоні щодо ворожих дій. І, безумовно, є питання до місцевої преси, тому що місцева преса займає, відверто кажучи, не дуже українську позицію, і обґрунтовує це комерційною власною складовою. Ці всі провокації ми припиняємо, ми маємо забезпечити альтернативну позицію і реальну свободу слова.

Цей комплекс заходів ми будемо вживати вже сьогодні.

Хочу повторити, що російська пропаганда коментує нашу діяльність, захищає осіб місцевого самоврядування, до яких ми поставили жорсткі питання. Це дуже дивно, коли російські медіа раптово захищають українських сільських голів від української влади. Це наводить на певні питання щодо діяльності сільських голів.

Олександр Воронін: Що передбачено чинним законодавством по тому спектру порушень, які ви зафіксували?

Борис Бабін: Я впевнений, що компетентні органи слідства нададуть відповідну оцінку цим жахливим вчинкам, які там відбуваються. Простий приклад: є легальний перевізник, йому погрожують, у водіїв забирають гроші, проколюють шини їхнім авто, а місцева поліція це кваліфікує як дрібне хуліганство. Ми будемо робити так, щоб всі ці ігри навколо правосуддя припинилися, щоб всі винні у беззаконні були покарані та щоб припинялися спроби роздмухування міжетнічної ворожнечі.

Поки ми не наведемо лад на територіях, що межують з окупованими, то ні про яку деокупацію Криму мови й бути не може.

До речі, дуже цікаво казати про позицію окремих органів виконавчої влади. Наприклад, є проекти облаштування пунктів пропуску, коли кажуть, що давайте виділимо 290 мільйонів гривень на облаштування двох пунктів пропуску на КПВВ «Чонгар» та «Каланчк». Ми кажемо – давайте подивимось проекти. На що вони відповідають, що вже передумали, і що вже потрібно не 290, а 100 мільйонів гривень. Чомусь сума після уваги представництва зменшується втричі.

В нас чітка позиція – ми не дозволимо наживатися на гори, на окупації, ми маємо зробити так, щоб на пунктах пропуску були мінімальні санітарні умови, були легальні перевізники, туалети, дорожнє покриття, але там не мають бути побудовані величезні палаци за рахунок платників податків.

На сьогодні дуже негативна ситуація з пунктом пропуску «Чаплинка». Бо є великі безпекові і корупційні питання щодо того, що там відбувається. Адже КПВВ «Чаплинка» з самого початку призначався для вантажних та пасажирських організованих перевезень. На сьогодні з Кримом немає ні тих, ні тих. На КПВВ «Чаплинка» в нас найбільш цікаві питання щодо правоохоронців. І ми кажемо, а навіщо нам два КПВВ один біля одного  - «Каланчак» і «Чаплинка», давайте краще нормально обладнаємо «Каланчак», розбудуємо там інфраструктуру, проложимо ті 10 км додаткової дороги, щоб люди могли їхати із Чаплинки до Армянську. Але там має бути один цивілізований хаб з цивілізованим перевезенням, ніж те, що є сьогодні. Проте за позицією місцевих чиновників, КПВВ «Чаплинка» не має розбудовуватися, але й не має закриватися. Така собі «чорна діра» для перевізників та контрабанди. Також ми не маємо забувати, що КПВВ «Чаплинка» - це найбільш північна точка, де знаходяться росіяни, і всі розумні люди розуміють, що це означає. В цьому місці не має бути КПВВ, там мають бути військові.

Але ми будемо закривати КПВВ «Чаплинка» лише після того, як ми обладнаємо КПВВ «Чонгар» та «Каланчак».

Олександр Воронін: Яка питома вага легальних та нелегальних перевізників через кримські КПВВ?

Борис Бабін: На сьогодні 99% всіх перевізників працюють нелегально. На КПВВ «Чонгар» є один законний перевізник, який має паспорт маршруту до Новоолексіївки  та Генічеську. І поряд з ним знаходяться 50 нелегалів. І тому єдиному легальному перевізнику при повному заплющуванні очей місцевої влади та правоохоронних органів фізично не дають працювати. До смішного доходить, коли нелегали беруть гроші з кримчан, які перетинають кордон, дають певну частину водію автобусу, а решту забирають собі, бо, вибачте, «вони тримають це КПВВ». На жаль, в Генічеському районі суспільні відносини на рівні 94-го року. І ті перевізники, які хотіли б легально зареєструватися як таксисти, не можуть це зробити через цю організовану мафію. Як ви вважаєте, хто організовує цю мафію з боку українського кордону? Звісно ж не Санта Клаус. Мабуть, є певний інтерес спецслужб Росії в тому, щоб у нас така ситуація на КПВВ продовжувалася, щоб це загрожувало нашій безпеці. Ми, на жаль, маємо чітку ситуацію, коли всі ці нелегальні перевізники координуються і скеровуються з боку держави-агресора. Ми це будемо переламувати, бо це неприпустимо.

Олександр Воронін: Якими ще проблемами ви опікуєтеся на сьогодні?

Борис Бабін: На сьогодні основними проблемами щодо Криму є:

  • безкарність росіян щодо видобування газу на узбережжі навколо Криму;
  •  
  • безкарність росіян щодо здійснення авіаперевезень з окупованими територіями. Досі не порушені кримінальні провадження щодо керівництва авіакомпаній, які це здійснюють. Ми неодноразово питали правоохоронні органи, чому це так. Вони йдуть іншими шляхами, намагаючись стягнути якісь кошти через російські суди. Це, мабуть, цікаво з точки зору науки - як стягувати кошти з російських авіакомпаній в Україні, але з точки зору практики, на жаль, ми не маємо кримінальних проваджень, і не всі ці компанії в санкційних переліках;
  •  
  • є проблема судноплавства навколо Криму. Сьогодні певні негативні сили хочуть офіційно відкрити кримські порти для заходу суден, легалізувати «чорний бізнес», пов'язаний з судозаходами в кримські порти. І це все подається під соусом забезпечення державних інтересів України. Ми про це знаємо, і будемо цьому протидіяти;
  •  
  • питання інформаційної безпеки. Росіяни приділяють максимальну увагу інформаційній війні проти України, а ми, на жаль, на сьогодні не можемо протистояти їм в повному обсязі. В нас з цього приводу буле велика нарада в Херсоні, але поки ми бачимо, що ми цю інформаційну кампанію не виграємо і навіть не зводимо в нічию.
  •  

Олександр Воронін: Я так розумію, що небезпека є і на нашій територіях, де часто розміщують матеріали сумнівного характеру?

Борис Бабін: Є декілька проблем. Перша – це мовлення з Криму на материк. Цю проблему намагалися замовчувати, ми – не будемо, адже це жахливо. І ескалація цієї проблеми буде, коли вони збудують в Джанкойському районі ще одну вежу. Ми це розуміємо, моніторимо, і будемо думати, як цьому протидіяти.

Друга проблема – прихована участь окупантів в окремих радіокомпаніях і ЗМІ на материку. Ми з цим будемо боротися, і єдиний шлях боротьби – це представлення альтернативної позиції, а це розбудова комерційно вигідних компаній, які працюватимуть і з мешканцями Херсонщини, і з кримчанами. Наприклад, у нас на сьогодні жахлива ситуація з друкованими ЗМІ щодо Криму. Наразі в Україні немає жодної комерційно привабливої газети, яка б читалася кримчанами. В нас є «Кримська світлиця», але є дивна позиція окремих міністерств щодо припинення фінансування цієї газети. Та й «Кримська світлиця», при всій повазі до її редакції, - це все ж таке вузькопрофільне видання, яке не має можливості стати газетою, яку читатимуть 90% мешканців окупованих територій. Ми цю ситуацію будемо змінювати. Ми маємо шукати видання, яке готове буде працювати в Криму з материка, і яке буде мати не просто патріотичну позицію, бо патріотизму сьогодні недостатньо, потрібно ще мати певні навички і комерційний зиск. Коли видання матиме цей набір, воно буде мати перспективу в Криму. А ми зараз маємо або патріотизм без технічних навичок та комерційного зиску, або навпаки.

Олександр Воронін: Чи ви вже намітили собі на наступний тиждень якісь заходи?

Борис Бабін: Так, ми намітили низку практичних заходів. Але я зараз не хочу про них говорити в ефірі, ми поговоримо з вами про це наступної п’ятниці. Нехай ті особи, яких це стосується, дізнаються про це, коли до них прийдуть.

Олександр Воронін: Розкажіть про ваші враження від промови Петра Порошенка на Генеральній Асамблеї ООН і тієї ситуації на міжнародному рівні, яка склалася навколо військового конфлікту між Україною та Росією?

Борис Бабін: Якщо подивитися останні виступи президента України, можна чітко побачити, що держава на сьогодні вже має не лише бажання, але й можливість спілкуватися з міжнародним співтовариством з питань тимчасово окупованої території Криму. Для багатьох в Росії і на окупованих територіях це тривожний дзвіночок. Я не кажу, що Крим буде деокупований вже завтра, але ми сьогодні вже ставимо ці процеси не у формі жесту відчаю, а ми ставимо ці міжнародні процеси як складову нашої загальної політики. І повірте, ця політика невідворотно призведе до деокупації. Це факт. 

Джерело: Радіо Hayat

QHA