КИЇВ (QHA) -

Громадські організації ветеранів АТО вимагають вже на завтрашньому засіданні Уряду внести зміни до постанови № 413 і розблокуватибезоплатну видачу землі учасникам бойових дій. У разі, якщо завтра уряд не розгляне цих змін, АТОшники обіцяють провести Всеукраїнську акцію на підтримку своїх вимог.

Як передає кореспондент QHA, про це заявили учасники круглого столу «Чому блокується право учасників АТО на першочергове безоплатне отримання земельних ділянок і як бійці збираються цьому протистояти», організованого ГС "Всеукраїнське об'єднання учасників АТО «Українці-разом!».

Круглий стіл став завершенням сьогоднішньої попереджувальної акції ветеранів АТО з пікетування Уряду та відповідних міністерств, під час яких учасники намагались звернути увагу урядовців на необхідність розблокувати видачу землі учасникам АТО, яка вже майже вісім місяців фактично заблокована.

Причина, через яку АТОшникам фактично припинили видавати земельні ділянки, стало прийняття в червні минулого року урядової постанови № 413, якою була затверджена «Стратегія удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними». Постанова ввела такий механізм безоплатної видачі ділянок, що фактично унеможливила цю видачу: відповідно до неї обсяг землі на безоплатну передачу становить 25% від загального обсягу земельних ділянок, право на оренду яких було продано на аукціонах у попередньому кварталі. Обсяг землі, яка може бути передана безоплатно, різко скоротився (одна з причин - дуже мало ділянок подається на аукціони, після завершення попереднього терміну оренди, вона автоматично продовжується).

В підсумку учасникам АТО почали відмовляти в отриманні землі, посилаючись на цю постанову, навіть попри те, що АТОшники відповідно до законодавства мають першочергове право на отримання ділянок. Видача землі була заблокована і тим, хто звертався вперше, і тим, хто оформив технічну документацію ще до прийняття постанови, пояснює голова організації Спілка учасників АТО «Харківщина» Микола Сопелкін:

— 413 постанова вплинула негативно на стан справ стосовно виділення земельних ділянок для учасників АТО, ввівши формулу, за якою дозволяється безоплатно надавати 25% від загальної кількості загального об'єму землі, право оренди на яку було реалізовано за попередній квартал. На практиці це призвело до того, що аукціони фактично не проводяться, але якщо вони й проводяться, то тієї землі, яка реалізується на них, її об'єктивно недостатньо для того, щоб задовольнити потреби усіх учасників АТО. В Мінагрополітики вже лежав проект змін, який виводив нашу категорію осіб за межу дії цієї постанови, але ці зміни так і не були прийняті.

За словами Сопелкіна, загальна кількість учасників АТО на Харківщині на кінець 2017 року становила  близько 13 тисяч, з них реально забезпечено земельними ділянками близько 7 тис. осіб. А решті відмовляють саме на підставі постанови № 413.

Інші учасники круглого столу поінформували про складну ситуацію із видачею ділянок і в інших містах та містечках України. Так, в Білій Церкві ніхто з дружин чи дітей загиблих учасників АТО ще не отримав ділянки, в Києві з 24 тисяч ветеранів АТО лише 6 тисяч забезпечені земельними ділянками.

Практично одразу з моменту введення в дію постанови № 413, громадські об’єднання учасників АТО почали дії, спрямовані на внесення змін до неї, акцентуючи на тому, що підзаконний акт — постанова, не може перекреслювати права громадян, закріплені в законах і Конституції. У вересні минулого року громадські об'єднання учасників АТО прийняли Колективне звернення до Кабінету Міністрів України з вимогою скасувати Постанову № 413 як таку, що  порушує Конституцію України, Земельний кодекс, інші законодавчі акти України.

Голова правління ГС "Всеукраїнське Об'єднання учасників АТО "Українці-разом!" Руслан Руденко розповів, що тоді юристи напрацювали пропозиції як безконфліктно і оперативно врегулювати цю проблему і ці пропозиції були передані уряду ще тоді ж у вересні разом зі зверненням. Зокрема, учасники АТО вимагають скасувати формулу визначення розміру коєфіцієнта земельних ділянок, що передаються в межах норм безоплатної приватизації на території відповідної області, або встановити коєфіцієнт земельних ділянок, що передаються учасникам АТО у розмірі 100%. За його словами, весь пакет документів з цими пропозиціями пройшов всі необхідні департаменти і інстанції, був опрацьований Мінсоцполітики, Дергеокадастром, Мінагрополітики і вже 2 грудня з усіма напрацюваннями вони були готові, щоб на засіданні Кабміну були внесені зміни до цієї постанови, що дало б можливість розблокувати питання першочергового отримання землі учасниками АТО, однак розгляду на уряді так і не відбулось. 

—  Однак ані 2 грудня, ані 27 грудня, коли мало виноситись це питання, воно так і не було винесене, ми аргументованої відповіді щодо ситуації не отримали,тому звернулись до побратимів по всій Україні, як до учасників бойових дій, так і до волонтерів АТО, зауважує Руденко.

Як реакцію на таке зволікання, 86 громадських організацій ветеранів АТО прийняли рішення провести 10 січня 2018 року попереджувальну акцію під Кабміном з вимогою, щоб всі ті зміни, які були напрацьовані, були винесені і розглянуті вже наступного дня на засіданні Уряду 11 січня. Анонсована акція відбулась сьогодні під стінами Кабінету міністрів та Міністерства аграрної політики і продовольства.

Водночас, Руденко зазначив, що на сьогодні вони так і не отримали від урядовців чіткої відповіді про те, чи будуть завтра на уряді розглядатись ці зміни.

Разом з тим учасники круглого столу сподіваються, що проект змін до постанови № 413 все ж таки буде винесений завтра на засідання Уряду. Зокрема, вони розраховують, що представники міністерства агрополітики внесуть проект постанови з голосу, оскільки питання має велику соціальну значимість.

У разі, якщо урядовці завтра не приймуть змін до постанови, громадські організації учасників АТО обіцяють провести на продовження сьогоднішньої попереджувальної акції вже Всеукраїнську акцію на підтримку вимог розблокувати видачу земельних ділянок ветеранам сучасної війни. Про подальші дії ветерани АТО пообіцяли поінформувати після завтрашнього з’ясування ситуації.

Варто зазначити, що ветерани АТО налаштовані на конструктивне вирішення проблеми і не хочуть, щоб люди у формі стали об’єктом маніпуляцій з боку будь-яких політичних сил. Про це говорили учасники сьогоднішнього пікету під Мінагрополітики в розмові з кореспондентом QHA.

Юрій Корсунов — колишній боєць Національної гвардії України, який брав участь в бойових діях районі Авдіївки, Волновахи, на Луганщині, представляє Харківську обласну спілку ветеранів АТО.

Він обурюється, що постанова № 413 створила системну проблему учасникам АТО по всій території України: вже вісім місяців землю не можуть отримати ані ті, хто щойно повернувся з фронту, ані ті, хто вже розпочав процес оформлення землі, вже заплатив за технічну документацію.

За його словами, пікетувальники, які вранці пікетували Будинок Уряду, прийшли під Мінагрополітики, оскільки саме в Мінагрополітики гальмує погодження змін до постанови № 413 — принаймні таку версію їм озвучили сьогодні біля Уряду.

— До нас вийшли представники секретаріату Кабінету міністрів і в.о. керівника головного управління Держгеокадастру. З його слів виходить, що вони займаються цим питанням… В.о. керівника Держгеокадастру України нам сказав, що нібито залишилось останнє погодження (змін до постанови — ред.) але ми про це чули два місяці тому. Вони посилаються на Міністерство агрополітики, що нібито останнє погодження знаходиться тут в якомусь кабінеті. Тому ми прийшли сюди.

Водночас Юрій Корсунов підкреслює, що сподівається на те, що влада вирішить питання в конструктивний спосіб, адже такі ситуації негативно впливають на військових в тому числі і тих,що зараз на фронті.  За його словами, створення додаткової соціальної напруги в суспільстві нікому не потрібне, але військові будуть захищати свої права в законний спосіб – шляхом масових акцій.

— Якщо наші вимоги будуть не почуті… якщо реакції не буде, ми звернемось до наших побратимів по всій Україні і акції будуть більш потужними. Не виключено, що хтось умисне створює соціальне напруження в країні, використовуючи саме ту соціальну групу, до якої зараз прикуто найбільше уваги (ветеранів АТО — ред.). Ми, наші побратими, захищаємо Україну зі зброєю в руках і звичайно ці питання не поліпшують бойовий дух, а навпаки. Тому ми все ж таки розраховуємо, що наші можновладці звернуть увагу на наші проблеми і стануть тут разом з нами і допоможуть нам вирішити це питання. Їх немає там (на фронті — ред.), так нехай хоч тут вони з нами будуть.

Корсунов акцентував, що сьогоднішнє перекриваня вулиці Грушевського і пікетування були попереджувальним заходом, і учасники АТО розраховують, що урядовці розблокують безоплатну передачу землі.

QHA