КИЇВ (QHA) -

Про переслідування адвокатів Миколи Полозова та Еміля Курбедінова, що захищають кримськотатарських політв'язнів від незаконних звинувачень, йдеться в звіті міжнародної організації Amnesty International «Крим у темряві: придушення незгоди», опублікованої сьогодні, 15 грудня, як передає кореспондент QHA.

Адвокати, що представляють декількох із згаданих у звіті осіб, а саме фігурантів справ «26 лютого», «Хізб ут-Тахрір» та інших, самі стали об'єктами для цькування, включаючи загрози кримінального переслідування і позбавлення їх статусу адвоката.

Так, Миколі Полозову, який представляє Ахтема Чийгоза, 20 вересня повідомили, що Слідчий комітет Криму за запитом прокуратури Криму почав дослідчу перевірку його постів у соціальних мережах. Якщо в змісті його онлайн-публікацій побачать кримінальне порушення за російським законодавством, це призведе до позбавлення його адвокатського статусу.

На відміну від Миколи Полозова, який живе в Росії та регулярно їздить до Криму, щоб представляти своїх клієнтів, адвокат Еміль Курбедінов живе і працює в Криму. Він представляв чотирьох відповідачів за «справою Хізб ут-Тахрір». Він також часто буває першим адвокатом, хто приїжджає на місце події, коли ФСБ вривається до будинку етнічних кримських татар і обшукує його, і в інших випадках, коли представникам кримськотатарської громади потрібна юридична допомога для спілкування з російською і де-факто кримською владою. Він зіткнувся з різними загрозами та іншими формами утисків — на його думку, так влада намагається змусити його припинити адвокатську практику.

Наприклад, 30 серпня 2016 року близько 20 осіб у цивільному одязі намагалися прорватися до будівлі в Сімферополі, де перебуває офіс юридичної фірми Еміля Курбедінова. Самого Курбедінова всередині не було, а його колеги замкнули двері та відмовилися впускати чоловіків, не знаючи, хто вони такі. Жоден із них не представився, проте співробітники Курбедінова змогли упізнати деяких оперативників ФСБ, яких вони бачили раніше в суді або на обшуках. Чоловіки наполягали, щоб Еміль Курбедінов відкрив двері, і продовжували стукати і тинятися під вікнами протягом наступних двох з половиною годин. Коли вони пішли, колеги Курбедінова помітили, що підозріла машина з людиною всередині була припаркована недалеко від офісу, де вона і залишалася ще кілька тижнів.

Колеги Курбедінова з Кримської колегії адвокатів розповіли йому, що ФСБ неофіційно виходила до деяких із них з проханням спробувати відмовити його від справ, в яких фігурували кримські татари.

2 листопада Курбедінову подзвонив чиновник із Сімферополя і сказав, що йому слід вийти з Кримської колегії адвокатів, адже він втягнутий у політику, багато подорожує і висловлюється проти Росії. Чиновник попередив, що всі адвокати з Кримської колегії постраждають, якщо він не залишить її. Голова колегії адвокатів також отримав дзвінок від представника ФСБ з вимогою виключення з неї Курбедінова. Бізнес-центр, де Курбедінов знімає офісне приміщення, часто перевіряє муніципальна влада — можливо, щоб спробувати змусити орендодавця розірвати договір оренди.

Відзначимо, що сьогодні, 15 грудня, Міжнародна організація Amnesty International оприлюднила звіт «Крим у темряві: придушення незгоди», в якому йдеться про заборону Меджлісу кримськотатарського народу і переслідуваннях його лідерів, насильницьке утримання в психіатричному закладі та кримінальну справу проти заступника голови Меджлісу Ільмі Умерова, досудовому утриманні під вартою заступника голови Меджлісу Ахтема Чийгоза протягом 18 місяців за надуманим звинуваченням, зникнення Ервіна Ібрагімова, переслідування людей і звинуваченнях їх у членстві у «терористичній організації», цькування адвокатів, які працюють з цими справами, кримінальне переслідування журналіста Миколи Семени та інше .

Дослідники Amnesty International провели більше 50 інтерв'ю в Криму і Києві, щоб скласти звіт. Делегати організації відвідали півострів наприкінці вересня 2016 року, зокрема, були в Алушті, Бахчисараї, Білогірську, Сімферополі, Севастополі, Кореїзі та Ялті.

ФОТО: інтернет

QHA