КИЇВ (QHA) -

Активісти під Верховною Радою України протестували проти політизації посади омбудсмена і за ухвалення прозорої процедури вибору уповноваженого з прав людини в країні.

Ще у квітні 2017 року в Україні закінчився термін перебування на посаді Валерії Лутковської, яка фактично працює омбудсменом з 2012 року. Активісти принесли під Верховну Раду три ялинки, які, за їхніми словами, символізують трьох кандидатів на посаду, яких депутати мають «винести» зі списку.

— Зараз це (вибори омбудсмена, — ред.) дуже політизований процес, а омбудсмен має бути незалежною людиною, далекою від будь-яких політичних сил. Треба, щоб омбудсмен безкомпромісно відстоював права людини, які отримують у результаті взаємодії з органами державної влади. Якщо у нас буде уповноважений, який буде стояти на стороні влади, то ми не будемо мати спостерігача, який робитиме оцінку процесів, які відбуваються в Україні, — розповіла глава правління Центру інформації про права людини і одна з організаторів акції Тетяна Печончик.

У минулому році до омбудсмена звернулося 180 тисяч українців, а згідно з останніми опитуваннями соціологів, 10% людей в країні вважають такі дії ефективним методом вирішення своїх проблем.

За словами правозахисників, сьогодні в Україні омбудсмен має широкий мандат, щоб займатися моніторингом дотримання прав людини, але у разі, якщо на посаду заступить політизований кандидат, це може змінитися.

— Відбувається процес маніпуляції, щоб змусити депутатів окремих політичних сил голосувати за певних кандидатів. Обраний так кандидат буде залежати від своїх лобістів, а тому ми можемо говорити не про вибір омбудсмена в Україні, а про фактичне призначення, — зазначає глава Української Гельсінської групи з прав людини Олександр Павліченко.

ДОВІДКА. Сьогодні в Україні є три кандидати на посаду омбудсмена — Андрій Мамалига від фракції «Радикальна партія», Людмила Денисова від «Народного фронту» і Сергій Алексєєв від БПП. Українські правозахисники неодноразово говорили про те, що ці кандидати не можуть брати участі в конкурсі, адже не мають відношення до захисту прав людини, і закликали їх зняти свої кандидатури. Про процес вибору нового омбудсмена також висловлювалися міжнародні правозахисні організації та політики.

Раніше QHA повідомляло, що Лутковська вважає знесення наметового містечка біля Верховної Ради грубим порушенням закону.

QHA