КИЇВ (QHA) -

Служба безпеки України звільнила 18 осіб, які, за даними міжнародних правозахисників, протягом тривалого часу утримувалися в таємних в'язницях СБУ. Про це повідомила директор Amnesty International в Україні Оксана Покальчук на прес-конференції в Києві, передає кореспондент QHA.

— Наскільки нам відомо, харківський підрозділ СБУ більше не тримає людей під неофіційною вартою. Разом із тим українська влада не визнала сам факт таких затримань, як і звільнень, і не провела жодних ефективних кроків для залучення до відповідальності за такі порушення, тому не можна стверджувати, що такій кричущій практиці покладено край.

Amnesty International і Human Rights Watch не зафіксували ніяких позитивних зрушень в утриманні під вартою з боку підтримуваних Росією сепаратистів, — зазначила вона.

Як зазначила дослідник Human Rights Watch в Україні Таня Купер, серед 18 незаконно утримуваних СБУ осіб двоє були громадянами РФ.

Одного з них, Володимира Безобразова, затримали в 2014 році в Одесі, куди він відправився на відпочинок зі своїми матір'ю та сином і де критично висловлювався про українську владу. Незважаючи на те, що росіянин заперечував будь-яку участь у подіях на сході України, представники правоохоронних органів пообіцяли йому, що він отримає умовний термін у тому випадку, якщо скаже, що займався вербуванням бійців для «ДНР» і «ЛНР». Однак відразу після суду співробітники СБУ відвезли його в ту саму таємну в'язницю, де він пробув 21 місяць.

Другий росіян, Владислав Кандалов, воював на боці «ЛНР» і потрапив у полон.

Крім того, правозахисники на прес-конференції відзначили, що на території, непідконтрольній Україні, у минулому році сепаратисти незаконно затримали дев'ять проукраїнських активістів. Вони протягом тривалого часу утримують людей під вартою, котрі не дають доступу до них адвокатам і родичам.

— Так зване «міністерство державної безпеки» користується повною безкарністю, люди не мають ніякої можливості захистити свої права або довести невинність, — говорить дослідник Amnesty International по Молдові, Україні та Білорусі Красимир Янков.

Серед затриманих в ОРДЛО українців виявилися релігієзнавець Ігор Козловський і блогер Володимир Фомічов.

ФОТО: інтернет

QHA