КИЇВ (QHA) -

У Києві 2 лютого до 75-х роковин трагедії Керченсько-Феодосійської десантної операції в Національному музеї історії України у Другій світовій війні відбувся показ документального фільму «Аджимушкай — підземелля смерті».

Знятий за щоденниками та свідченнями очевидців, фільм розповідає про трагічну, наповнену труднощами та нестатками, долю кількох тисяч солдатів і простих мирних жителів, які сховалися від німецьких військ у каменярнях поблизу селища Аджимушкай у Криму.

Нагадаємо, що на самому початку 1942 року радянське командування намагалося відбити Крим у німецьких загарбників, висадивши десант у районі Керчі, але після провалу операції ті, хто не зміг евакуюватися на Таманський півострів, змушені були сховатися у катакомбах неподалік від Керчі.

Як розповів співробітник музею Андрій Петровський, всі ці люди не покидали каменярні і майже півроку тримали оборону.

— За різними даними, всього у каменярні спустилося 13-15 тисяч чоловік, і ці люди продовжували оборонятися. Вони сподівалися на те, що незабаром підійде підкріплення, і вони зможуть звідти вийти. В умовах нестачі води і продовольства вони тримали оборону близько 5-и місяців. І це все в умовах, коли німці постійно травили їх газом і влаштовували вибухи.

Глядачі добре сприйняли фільм, незважаючи на деяку емоційну його складність, відзначаючи, що зараз в Україні треба знімати більше таких картин.

— Я вважаю, що цей фільм треба показувати всім. Мені здається, що всім треба знати історію, і те, наскільки патріотично поводилися люди, які проживають там. Я не кажу про військових, які підпорядковувалися наказам, а саме про цивільних, які були вільні чинити на свій розсуд. Я ніколи не втрачала розуміння того, що Крим це частина України, але головне, що ми не тільки об'єднані територіально, а й те, що ми є однією нацією, згуртованою спільними цінностями, які треба оберігати, сказала українка в'єтнамського походження Нгуєн Фан Бао Лінь.

QHA