КИЇВ (QHA) -

У багатьох українських містах 18 травня відбудуться заходи, присвячені пам'яті жертв Депортації кримськотатарського народу 1944 року. Заплановані траурні мітинги, молебні, кінопокази, а також тематичні відкриті уроки.

О 12:00 заплановано проведення всеукраїнської акції «Скорбота і солідарність» — хвилина мовчання з супроводом звукового сигналу оповіщення «сирена», клаксонів автомобілів і шкільних дзвінків.

Київ

16:00 — у Національній опері України імені Т. Шевченка відбудеться вечір-реквієм, присвячений пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

18:00 — на Майдані Незалежності розпочнеться жалобний мітинг.

20:00 — у кінотеатрі «Україна» пройде прем'єра художнього фільму Ахтема Сейтаблаєва «Чужа молитва».

Херсонська область

18 травня у селах і селищах компактного проживання кримських татар — у Новотроїцькому, Генічеську, Новоолексіївці, Риковому, Щасливцевому та Стрілковому Генічеського району — пройдуть жалобні мітинги.

Траурний мітинг у Генічеську розпочнеться о 12:00.

Об 11:30 у селі Чонгар відбудеться збір сільських, селищних, міських місцевих меджлісів. Перед учасниками зборів виступлять голови місцевих меджлісів, голови сільських, селищних, міських виконкомів і активісти.

О 16:00 активісти організовують пішу ходу з Чонгара до адміністративного кордону з окупованим Кримом.

Херсон

17:30 — на Центральній площі відбудеться траурний мітинг пам'яті жертв Депортації.

20:30 — у місті пройде акція «Запали свічку пам'яті у своєму серці», на якій з тисячі свічок викладуть контури півострова Крим і напис «73-тя річниця геноциду».

Львів

Вранці 18 травня у школах Львова заплановані уроки на честь Дня пам'яті жертв Депортації.

14:00 — в представництві Муфтіяту у Львові відбудеться дуа (молебень).

18:00 — біля пам'ятника Тарасу Шевченку пройде траурний мітинг.

Також на міській ратуші Львова буде встановлений банер у пам'ять про Депортацію кримських татар 1944 року.

Запоріжжя

15:00 — на площі Маяковського пройде траурний мітинг, після якого на великому екрані буде показаний художній фільм Ахтема Сейтаблаєва «Хайтарма».

Дніпро

10:30 — біля Дніпровської райдержадміністрації почнеться конференція, потім пройде молебень за загиблими під час депортації християнами і мусульманами.

Жалобні заходи закінчаться круглим столом на тему «Наслідки Депортації 18 травня 1944 року. Реалії Криму на сьогоднішній день: приватні методи репресій».

Одеса

18:00 — на Соборній площі пройде траурний мітинг, присвячений пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Чернігів

10:00 — відбудеться мітинг і патріотичний флешмоб «Нескорений Крим», присвячений пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу та інших народів Криму.

11:50 — концерт, під час якого створять пісочну анімацію, покажуть відеоролик про Крим і проведуть показ вишиванок.

Вінниця

12:00 — на площі Небесної сотні пройде мітинг на честь Дня пам'яті жертв Депортації. Також відбудеться відкриття інсталяції пам'яті і перегляд роликів про Депортації.

18:00 — демонстрація фільму.

Харків

18:00 — біля пам'ятника Тарасу Шевченку відбудеться молебень за загиблими під час Депортації-1944.

Нагадаємо, з 18 по 20 травня 1944 року Народний комісаріат внутрішніх справ СРСР за рішенням Державного комітету оборони насильно виселив кримських татар з Криму до Узбекистану і прилеглі райони Казахстану і Таджикистану. Радянська влада обґрунтовувала таке рішення брехливим твердженням, що в роки Великої вітчизняної війни кримські татари виступали на боці нацистської Німеччини.

У 1989 році Депортація кримських татар у СРСР була засуджена і визнана незаконною.

У листопаді 2015 року Верховна Рада незалежної України визнала депортацію 1944 року геноцидом кримськотатарського народу.

QHA