КИЇВ (QHA) -

Сьогодні, 18 травня — День пам'яті жертв Депортації кримськотатарського народу.

Це день пам'яті про жертви геноциду кримськотатарського народу, спланованого керівною верхівкою СРСР і здійсненого радянськими каральними органами 1944 року. Злочинні дії режиму призвели до масових людських жертв і завдали непоправної шкоди кримським татарам, розвитку їхньої культури, трагічним чином вплинувши на їхній історичний шлях.

З метою вшанування представників кримськотатарського народу, загиблих і постраждалих в результаті організованого радянською владою геноциду, а також привернення уваги до нинішнього драматичного становища кримських татар, викликаного анексією Криму РФ, у Києві та по всій Україні пройде ряд заходів.

На материковій частині України о 12:00 відбудеться всеукраїнська акція «Скорбота і солідарність» — хвилина мовчання у супроводі звуків клаксонів автомобілів та шкільних дзвінків. В цей же час у храмах і монастирях УПЦ Київського Патріархату пролунає поминальний дзвін.

Також цього дня пройде вечір-реквієм у Національній опері України імені Тараса Шевченка у Києві, приурочений до Дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу, за участю керівництва держави, громадських і політичних лідерів, глав дипломатичних місій іноземних держав в Україні, представництв міжнародних організацій, культурних і наукових діячів, керівників релігійних організацій. Початок реквієму о 16:00.

18:00 на Майдані Незалежності пройде жалобний мітинг, присвячений пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

20:00 у кінотеатрі «Україна» відбудеться прем'єра художнього фільму Ахтема Сеїтаблаєва «Чужа молитва».

18 травня у селах і селищах компактного проживання кримських татар  у Новотроїцьку, Генічеську, Новоолексіївці, Риковому, Щасливцевому та Стрілковеому Генічеського району, а також у Херсоні відбудуться жалобні мітинги. О 16:00 активісти організовують пішу ходу з Чонгара до адміністративного кордону з окупованих Кримом.

Подібні жалобні заходи плануються також у Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Одесі, Вінниці та Чернігові.

Влада окупованого Росією Криму вже четвертий рік поспіль заборонє кримським татарам проводити традиційний жалобний мітинг у центрі Сімферополя. Меджліс кримськотатарського народу рекомендував кримчанам в індивідуальному порядку приходити до пам'ятних каменів і меморіальних дошок для здійснення молитви за загиблими під час депортації та у вигнанні.

Нагадаємо, 18 травня 1944 року у Криму розпочалася депортація кримських татар. Радянська влада звинуватила весь народ у співпраці з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. Тисячі кримських татар вивезли до Середньої Азії. По дорозі і протягом першого року заслання від голоду і хвороб загинули понад 30 тисяч осіб. Кримським татарам дозволили повернутися на батьківщину до Криму лише 1989 року.

12 листопада 2015 року Верховна Рада України прийняла постанову, якою Депортація кримських татар 1944 року визнана геноцидом кримськотатарського народу. Розслідування за фактом Депортації кримських татар було розпочато прокуратурою АР Крим у жовтні 2016 року.

ФОТО: Рустем Емінов

QHA