КИЇВ (QHA) -

14 листопада — 73-тя річниця депортації турків-месхетинців. У 1944 році сталінським режимом було проведене висилання цілого народу з рідної Грузії.

Так, сталінський режим виселив 115,5 тисяч осіб. Месхетинських турків розселяли як «спецпоселенців» (вони не мали право змінювати місце проживання) по окремим селищам в областях Узбекистану, Казахстану і Киргизії.

У 1956 році турки отримали можливість змінювати своє місце проживання. Частина з них стала повертатися до різних районів Кавказу, особливо до Кабардино-Балкарії та Північного Кавказу. Але більшість так і залишалися в обжитих місцях Середньої Азії та Казахстану.

У червні 1989 року відбувся погром месхетинських турків у Ферганській долині Узбекистану. Через це сталася масова евакуація турків-месхетинців з Узбекистану до Росії, Казахстану та Азербайджану. Тоді Туреччина розпочала програму з прийому турків-месхетинців.

З 2004 року Міжнародна організація з міграції за сприяння урядів Росії та США почала програму з переселення турків-месхетинців з Краснодарського краю до США. Більше 5 тисяч турків переїхали до 60 міст Америки. Всього на участь у цій програмі станом на 2005 рік подали заяви близько 21 тисячі осіб.

Нині загальна чисельність народу — 550 000 осіб.

QHA