КИЇВ (QHA) -

Амет-Хан Султан народився 20 жовтня 1920 року в Алупці. Його батько - родом з Дагестану, мати - кримська татарка. Амет-Хана вважають своїм національним героєм як у Дагестані, так і кримські татари.

Амет-Хан Султан здійснив 603 бойових вильоти, збив особисто 30 і в складі групи 19 літаків повітряних сил нацистської Німеччини. За час льотної роботи пілот освоїв близько 100 типів літальних апаратів, його наліт склав 4237 годин.

За його незвично проведений таран німецького бомбардувальника в небі над Ярославлем льотчика називали «королем тарана». За успішно проведені випробування літальних апаратів його називали «Льотчиком від Бога».

— Амет-Хан увійшов у моє життя сміливим соколом, у якого я вчився літати, щедрим другом, на якого я завжди міг покластися як на самого себе, володарем величезного неба, яке завжди було слухняним до нього..., сказав двічі Герой Радянського Союзу, льотчик -штурмовик Муса Гареєв.

За штурвалом Ту-16 Амет-Хан бере участь у програмі підготовки космонавтів, відпрацьовує роботу в невагомості. Кажуть, Юрій Гагарін та інші космонавти називали Амет-Хана «батя».

Амет-Хан разом із представниками кримськотатарського народу виходив на Червону площу у Москві. Він першим підписував документи з вимогою «повернути кримських татар на батьківщину». Його неодноразово викликали до КДБ і застерігали від участі у подібних акціях, але він не припиняв брати участь в національному русі, приймав у себе вдома земляків.

Амет-Хан Султан загинула 1 лютого 1971 при виконанні випробувального польоту на літаючій лабораторії Ту-16. Похований на Новодівочому цвинтарі у Москві. У травні 2015 року Верховна Рада прийняла постанову про присвоєння міжнародному аеропорту Сімферополя імені Амет-Хана Султана. Міжнародний аеропорт у столиці Дагестану — Махачкалі — також названий на його честь.

QHA