КИЇВ (QHA) -

Протягом останніх трьох років українську культуру активно просувають у Європі. А наші національні атрибути стали світовим трендом. Традиційний спорт зробив чималий внесок у популяризацію патріотизму.

Бойовий гопак — танець справжнього козака

Танцювальна пластика, елементи бойових рухів у поєднанні з холодною зброєю — це все характерно для українського гопака.

Трохи більше 30 років тому вважалося, що бойове мистецтво запорізьких козаків втрачене. Гопак доводить протилежне, об'єднавши в собі основні елементи козацького бою. У народних танцях часто застосовують унікальну бойову техніку, яку використовують тільки на території України. В арсенал бойового гопака входять удари ногами у стрибку, присядки або «павучки», різноманітні кроки, блоки, захоплення, кидки, підсічки, копняки тощо. Всі ці рухи постійно видозмінювалися відповідно до сучасних вимог бойового мистецтва.

У бойовому гопаку навіть є ступені майстерності. Початкові ступені — Жовтяк, Сокіл, Яструб, майстрами вважаються Козаки, Характерники і Волхви, а між основними є проміжний — Джура. Танцюрист кожного ступеня носить різний герб і зачіску.

Піку популярності бойовий гопак сягнув в середині 90-х років. З того моменту у Києві, Чернівцях, Тернополі та Львові відкрилося багато танцювальних центрів. Сьогодні цим видом танцю займається близько 7 тисяч осіб по всій Україні.

Козацький спас або майже магічна мужність

Це безконтактне бойове мистецтво тісно переплітається з українським фольклором і буквально сповнене містики. Про це свідчить легенда про «характерників», які вважалися найсильнішими істотами серед нечисті. Згідно з міфами, ці козаки володіли надлюдськими здібностями — жили у річці, відкривали без ключа будь-які двері і мали сталеву шкіру.

Сьогодні козацький спас — це рукопашний бій з використанням особливих технік. Під час поєдинку важливо непомітно і тихо підкрастися до ворога і завдати точних ударів, які мають свої назви. З боку це гарний бойовий танець, в якому все синхронно і збалансовано. Сучасні спортсмени, що займаються козацьким Спасом, демонструють силу волі і міцність духу. Чимало з них практикуються роками, щоб професійно оволодіти навичками спаса.

Хортинг — ще один спосіб долучитися до традицій

Цей вид спортивних єдиноборств з'явився на світ 2009 року. Слово «хортинг» походить від острова Хортиця — колись столиці запорізьких козаків. Хортинг є симбіозом кікбоксингу та боротьби. Дозволені удари ногами по ногах, руками в голову і в корпус. Бої проходять у 2 раунди. Перший в шоломах і 12-унцевих рукавичках, другий без захисту (можливі наколінники). Для проведення чемпіонатів уряд створив Українську федерацію з хортингу. Клуби з хортингу є у 29 областях України навіть в окупованому Росією Севастополі. Також щорічно проходять конкурсні відбори на чемпіонат Європи з єдиноборств. Цього року клуби беруть участь у змаганнях вп'яте.

Україна пишається такими видами спорту як бойовий гопак, козацький спас і хортинг. Це підтверджує законопроект №5324, який Рада прийняла 25 травня. З ініціативи Міністерства молоді українські види спорту офіційно стали національними.

Шкода, що ці види спорту не включені до олімпійської програми. Адже, якби справді традиційні види спорту брали участь в Олімпійських іграх — вони б стали обличчям України на світовій спортивній арені.

Анна Зущик

QHA