АНКАРА (QHA) -

Дернек (Діаспора) кримських татар у Туреччині — Товариство культури і взаємодопомоги кримських татар, відправив звернення до міжнародних організацій і дипломатичних представництв різних країн світу у зв'язку з так званими реставраційними роботами у Ханському палаці в Бахчисараї.

Як повідомляється, минулого тижня такі звернення були відправлені президенту Туреччини, парламенту країни, прем'єр-міністру та відповідним міністрам. Керівний орган діаспори підготував другий лист, який поширить у міжнародні організації з метою привернути увагу світової громадськості до варварського знищення культурної та історичної спадщини кримськотатарського народу.

Зокрема, звернення відправлені в Організацію Ісламського співробітництва (ОІС), ЮНЕСКО, турецьку комісію ЮНЕСКО, Europa Nostra (Загальноєвропейська федерація асоціацій, створена з метою популяризації та захисту культурної спадщини та природного середовища Європи), турецький офіс Europa Nostra, делегації Туреччини в ЄС, у посольства Канади, Великобританії, Швеції, Норвегії, Фінляндії, Литви, Естонії, Латвії, Румунії.

Інформація про провокації окупаційної влади щодо Ханського палацу в Бахчисараї, який також є культурною спадщиною тюркського світу, відправлені дипломатичним представництвам Азербайджану, Казахстану, Киргизстану, Узбекистану і Туркменістану в Анкарі.

У листі центрального офісу Дернека кримськотатарського народу у Туреччині йдеться:

— Окупаційна влада Російської Федерації після анексії Криму почала під приводом так званої реставрації Ханського палацу в Бахчисараї, який до 1914 року був Національним музеєм, знищувати його характерні архітектурні особливості, стирати з нього автентичні і національні орнаменти.

Окупанти, не покладаючись ні на який науковий метод, без жодних вагомих аргументів, наперекір фахівцям і кримським татарам, почали так звану реставрацію палацу. За повідомленням з Криму, двері до палацу опечатані. Біля входу до палацу, де знаходиться мечеть з п'ятивіковою історією, опинилася у полоні вогкості, стінами храму тече дощова вода. Дах палацу, який був прикрашений кримськотатарським орнаментом, замінюється іспанською плиткою, а характерні для комплексу побудови, зроблені з дерева, замінюють звичайним бетоном.

Історичний міхраб (ніша у стіні мечеті) і мінбар (трибуна в мечеті, з якої читають проповідь) постраждали через вогкість. 70% Сур (вірші з Корану) і аятів (коранічні рядки), зображених на стінах мечеті, стерті, на стінах палацу з'явилися тріщини.

Штаб-квартира кримськотатарської діаспори, яка має 28 відділень по всій Туреччині, очікує від вас здійснення необхідних кроків, щоб призупинити дії Російської Федерації щодо знищення культурної спадщини.

З повагою,

Мукремін Шахін, голова Товариства культури та взаємодопомоги кримських татар у Туреччині.

Нагадаємо, відомий історик, автор книг про Кримське ханство Гульнара Абдулаєва на своїй сторінці у Facebook розповіла про те, що Росія ще з моменту окупації півострова у XVIII столітті зазіхає на національну спадщину кримських татар.

Раніше повідомлялося, що команда кримських адвокатів планує розпочати юридичну кампанію із захисту Ханського палацу в Бахчисараї.

Юристи будуть захищати культурну спадщину кримських татар від необґрунтованого посягання і мають намір звернутися в ЮНЕСКО.

QHA