ЄРУСАЛИМ -

Як ідеться у заяві служби безпеки, палестинець, який брав участь у реалізації гуманітарних проектів у регіоні, нібито передавав спрямовану в регіон фінансову допомогу бійцям бригади «Іззадіна аль-Кассама» (військове крило палестинського руху ХАМАС).

У заяві наголошується, що Муртеджа погоджував свої дії із заступником глави Політбюро ХАМАС Ісмаїлом Хенією.

 Муртеджа вносив імена бійців бригади «Іззадіна аль-Кассама» і членів їхніх сімей до списку нужденних осіб у Газі і передавав його TİKA, чим допомагав їм отримати фінансову підтримку від організації. Таким чином, Муртеджа обманював TİKA, розподіляючи серед бійців ХАМАСу гуманітарну допомогу, призначену для населення палестинського анклаву, — йдеться у заяві.

Крім того, Загальна служба безпеки Ізраїлю висунула звинувачення проти представника Фонду захисту прав і свобод людини та гуманітарної допомоги (IHH) у Газі Мехмета Кайї.

В Шин-Бет стверджують, що Кайя направляв фінансову допомогу з Туреччини лідерам ХАМАСу, зокрема до Ізмаїла Хенійє та Раеда Салаха.

— Ці фінансові кошти використовуються для будівництва полігону, де навчатимуться бійці ВМС ХАМАС, йдеться у заяві.

Офіційна Анкара вже засудила позицію судових інстанцій Ізраїлю, які винесли рішення про арешт Муртеджа.

— Доти, доки провина затриманих не доведена рішенням справедливого судового процесу, щодо них діє принцип презумпції невинності. Це один з основоположних принципів кримінального судочинства,  наголосив представник МЗС Туреччини Гусейн Муфтуоглу.

Представник МЗС також зазначив, що ізраїльські інстанції не повідомили турецьку сторону про свої наміри аж до затримання Муртеджі.

— Ми уважно відстежуємо розвиток подій у справі Мухаммеда Муртеджі. Від ізраїльської сторони вимагається офіційна інформація з даного питання. Посильна юридична допомога співробітнику TİKA буде надана,  наголосив дипломат.

Джерело: АА

Коментар аналітика

Ізраїль традиційно критично ставиться до будь-яких спроб фінансування ХАМАСу — ісламістського руху, який керує Сектором Газа і визнаний в Ізраїлі терористичною організацією. Завдяки іноземному фінансуванню рух раз на кілька років організовує масштабні бомбардування території єврейської держави, що викликає відповідні дії ЦАХАЛу (Армія оборони Ізраїлю). Остання ескалація конфлікту сталася 2014 року, коли Ізраїль навіть ввів війська на територію Сектора Газа.

Таким чином, випадок Мухаммеда Муртеджа і Мехмета Кайї не унікальний. Тільки за останні кілька місяців було заарештовано співробітника ООН і главу відділення міжнародного благодійного фонду World Vision, звинувачених у допомозі ХАМАСу.

Туреччина та Ізраїль лише нещодавно відновили політичний діалог після погіршення відносин, викликаного інцидентом із судном «Маві Мармара» 2010 року. Економічна співпраця приносить значні вигоди обом сторонам. 18 січня поточного року відбулася зустріч начальників генеральних штабів двох країн, на якій Туреччина і Ізраїль домовилися координувати свої дії щодо конфлікту у Сирії.

Таким чином, у разі повторного погіршення відносин, викликаного затриманням співробітників TIKA та ІНН, позиції обох держав у регіоні будуть значно послаблені, тому висока ймовірність того, що справа Муртеджа і Кайї буде перенесена у «непублічну» площину.

Роман Кот (QHA)

ФОТО: АА

QHA