КИЇВ (QHA) -

Згідно із договором про основи добросусідства та співпраці з Угорщиною Україна зобов'язана забезпечувати навчання рідною мовою для українських угорців, заявив 27 вересня на прес-конференції надзвичайний і повноважний посол України в Угорщині у 1992-1998, 2006-2010 рр. Дмитро Ткач.

За словами дипломата, декларація про захист прав національних меншин, підписана Україною і Угорщиною, говорить, що країни повинні забезпечити національним меншинам можливості для навчання рідною мовою на всіх рівнях. Дмитро Ткач заявив, що вказаний пункт декларації увійшов у договір з Угорщиною.

— Згідно зі статтею 17, що сторони вживатимуть односторонні і спільні заходи щодо зобов'язань, повідомив дипломат.

Згідно із законом України про міжнародні договори від 2004 року, якщо закони України суперечать підписаним країною угодами, то застосовуються норми міжнародного договору. Таким чином, щодо угорської меншини будуть застосовані норми не закону про освіту, а договору про основи добросусідства та співпраці.

Нагадаємо, прийнятий українським парламентом закон "Про освіту" зокрема визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова. Цей документ викликав гостру критику з боку Болгарії, Угорщини, Греції та Румунії, які поскаржилися на Київ до Ради Європи і ОБСЄ, оскільки, на думку цих країн, закон утискає права меншин, які проживають в Україні, на отримання освіти рідною мовою. 21 вересня президент Румунії Клаус Йоганніс скасував свій візит в Україну через прийняття цього закону.

25 вересня глава угорського МЗС Петер Сіярто заявив, що уряд Угорщини блокуватиме всі подальші спроби України тісніше інтегруватися до Європейського Союзу через підписаний президентом України Петром Порошенком закон «Про освіту».

QHA