КИЇВ (QHA) -

Відразу ж після звільнення і прибуття до Туреччини 25 листопада заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров рішуче заявив про свій намір повернутися до Криму.

Трохи пізніше, вже в аеропорту Києва на прес-конференції, цю позицію прокоментував також і другий звільнений Ахтем Чийгоз, зазначивши, що офіційних заборон у них немає.

Таке вольове бажання політв'язнів викликало не тільки підтримку, але і хвилю обурення і невдоволення серед українського суспільства. Однак, на думку лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, якому російська влада у травні 2014 року заборонила в'їзд до Криму, рішення повернутися додому цілком виправдане.

— Річ у тім, що і Ільмі Умеров, і Ахтем Чийгоз відносяться до категорії людей, які виконання свого обов'язку не пов'язують із можливими наслідками і ризиками. Кожен приймає рішення індивідуально. Я не маю права щось їм говорити, сказав Мустафа Джемілєв у коментарі QHA.

Адвокат Микола Полозов, який протягом двох з половиною років вів справу Ахтема Чийгоза, а також на останньому етапі був видавлений ФСБ зі справи Ільмі Умерова, в свою чергу вважає, що факт заборони на в'їзд до окупованого Крим двом його підзахисним стане політичною помилкою російської влади .

Прагнення будь-якого кримського татарина опинитися на своїй батьківщині призвело до того, що навіть у радянські роки виникло національний рух, який послужив, на мій погляд, одним з факторів розвалу Радянського Союзу. Ось так просто заборонити приїхати їм на батьківщину це буде великою політичною помилкою з боку російської влади. Немає ніяких гарантій, що Росія їх пропустить через адміністративний кордон між Україною та окупованим Кримом, але я переконаний, що вони спробують повернутися, і ми тоді побачимо всю ціну російського «правосуддя» і тих політичних рішень, які приймає Кремль, вважає адвокат.

Сьогодні ж Ільмі Умеров оголосив, що повернеться на півострів відразу після обстеження і лікування у Німеччині.

Можна з певністю прогнозувати лише одне  боротьба двох справжніх патріотів Криму триває, а на волі Ахтем Чийгоз та Ільмі Умеров можуть зробити набагато більше, ніж якби вони перебували у російських в'язницях.

QHA