КИЇВ (QHA) -

Кривава розправа над поліцейськими в Парижі стрілка «Ісламської держави» — лише один недавній приклад з низки терористичних актів, що потрясли Європу. У Лондоні 22 березня терорист Халід Масуд збив перехожих на Вестмінстерському мосту, врізався в огорожу біля будівлі британського парламенту і кинувся з ножем на правоохоронців. Результат — четверо загиблих, понад 20 поранених. Коли вантажівка, за кермом якого був 31-річний житель Франції туніського походження Мохамед Лахуайедж Бухлель, промчав по Англійській набережній Ніцци, тіла жертв розліталися, подібно кеглем на матчі з боулінгу... Тоді загинули 80 осіб, кілька десятків отримали поранення. Ці смерті повертають на порядок денний оновлення організації безпеки Європи.

Пролом у структурі розвідки Євросоюзу

Складна структурна система європейської розвідки ускладнює відповідь на питання, як Європа може випередити дії терористів і вберегти життя своїх громадян. Розвідка ЄС підтримується державами — членами Європейського союзу і частково НАТО. Крім цього, є також Європол і Фронтекс. Мета цих організацій — боротьба з організованою злочинністю та ведення прикордонного патрулювання.

До структури європейських розвідслужб входить Бернський клуб (Club de Berne) — майданчик для обміну розвідданими і обговорення загальних проблем між розвідувальними службами 28 країн — членів ЄС, Норвегією і Швейцарією. За військовий сектор відповідає EUMS — структурний підрозділ Генерального секретаріату Ради ЄС, що займається стратегічним плануванням, військовою експертизою, організацією співпраці між військовими штабами держав — членів ЄС і взаємодією зі штабними структурами НАТО.

Нарешті, INTCEN — розвідувальний і ситуаційний центр Європейського союзу — основний орган зовнішньої розвідки, який об'єднує всі спецслужби країн Євросоюзу.

Всі ці організації отримують інформацію від розвідувальних служб країн-членів. Злагоджена та ефективна діяльність відбувається тоді, коли всі спецслужби працюють, як годинник. Тому, щоб поліпшити роботу загальної розвідки, потрібно зосередитися на підвищенні стабільності розвідувальних структур на національному рівні.

Далеко не всі держави можуть дозволити собі високорозвинену систему розвідки на кшталт британської МІ-6 — Секретної розвідувальної служби Великобританії. Якщо англійські громадяни здійснять Брексіл, а Марін Ле Пен переможе в другому турі президентських перегонів 7 травня і реалізує Фрекс (тобто вихід Франції з Євросоюзу), система розвідки ЄС ризикує опинитися на межі провалу.

— Великобританія вносить досить істотний внесок у систему європейської безпеки і боротьбу з тероризмом. Європейці хочуть зберегти цю систему в її первозданному вигляді, — сказав американському виданню The Cipher Brief екс-директор з планування операцій в MІ-6 Найджел Інкстер.

Криза довіри

Співпраця НАТО з більшістю розвідувальних структур ЄС ведеться в основному у військовій сфері. Зв'язки налагоджені ще з часів спільних військових операцій в Афганістані. За словами Інкстер, проблема діалогу з НАТО полягає в небажанні великих розвідувальних структур ЄС ділитися конфіденційними даними. Це говорить про серйозну кризу довіри.

Бригадний генерал, у минулому польський військовий аташе в Вашингтоні, Ярослав Строжек зазначає, що територіальні претензії Туреччини і Греції з приводу Кіпру підігрівають бажання приховувати секретні дані.

— Греція і Кіпр виступають проти обміну даними. По лінії НАТО Туреччина не бажає співпрацювати ні з Грецією, ні з Кіпром... У Європейського Союзу є проблеми. Не думаю, що зараз відповідний час проводити дослідження і міняти розвідувальні структури, що роками склалися, — говорить Строжек.

Щоб бачити повну картину терористичних загроз і адекватно реагувати на виклики, глобальна суперструктура не потрібна. Розвиток європейської розвідки лежить у площині довіри і діалогу з НАТО. Прийшов час робити радикальні кроки в боротьбі з тероризмом. Адже в умовах ймовірного Брексіта, президентства Ле Пен і зростаючих тенденцій авторитаризму в Угорщині та Чехії напади терористів продовжать роз'єднувати, а не об'єднувати Європейський союз.

Тимур Савін, за матеріалами The Cipher Brief

ФОТО: інтернет

QHA