КИЇВ (QHA) -

Справа Ахтема Чийгоза має особливий, показовий характер — і водночас є яскравою ілюстрацією правового нігілізму і цинізму окупаційної влади. Це зазначає у своїй заяві Група моніторингу прав національних меншин з приводу винесення вироку Ахтему Чийгозу.

QHA публікує текст заяви повністю:

Заява

Групи моніторингу прав національних меншин
з приводу винесення вироку Ахтему Чийгозу

11 вересня в окупованій Російською Федерацією Автономній Республіці Крим (АРК) маріонетковий Верховний суд виніс вирок заступнику голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтему Чийгозу.

Ахтем Чийгоз був визнаний винним в організації масових заворушень в силу участі в мітингу на підтримку територіальної цілісності України перед будівлею Верховної Ради АРК 26 лютого 2014 року і був засуджений до восьми років позбавлення волі у колонії загального режиму.

Група моніторингу прав національних меншин констатує, що обвинувальний вирок політично мотивований, не правомочний з точки зору права і заснований на помилкових свідченнях.

З перших днів окупації АРК ми здійснюємо моніторинг порушення прав меншин на території окупованого росіянами півострова, ідеологічно мотивованого насильства, вандалізму та інших проявів ксенофобії, викрадень, арештів і політично мотивованого переслідування діячів і активістів незалежного кримськотатарського національного руху і членів мусульманських громад. На основі зібраного за три з половиною роки матеріалу впевнено можна стверджувати, що репресії і насильство носять системний характер. Кримінальні, адміністративні справи та судові рішення у таких справах стали вже звичним явищем в окупованому Криму. Кількість політичних в'язнів продовжує зростати. Вигадані мотиви, брехливі свідчення і звинувачення, за якими проходять підсудні, служать інструментом залякування і контролю над населенням для російської окупаційної влади у Криму.

Справа Ахтема Чийгоза має в цьому контексті особливий, показовий характер — і водночас є яскравою ілюстрацією правового нігілізму і цинізму окупаційної влади.

Ми закликаємо міжнародну спільноту посилити тиск на Російську Федерацію і де-факто владу Криму для того, щоб домогтися припинення політичних переслідувань і перегляду раніше винесених судових рішень.

Як невідкладні заходи ми закликаємо зробити можливою роботу українських і міжнародних моніторингових та правозахисних місій в Криму.

Ми вимагаємо скасування вироку і негайного звільнення Ахтема Чийгоза та інших політв'язнів.

Група моніторингу прав національних меншин діє під егідою Конгресу національних громад України з весни 2014 року

Як повідомляло раніше QHA, сьогодні, 11 вересня, так званий Верховний суд Криму у повному обсязі підтримав звинувачення стосовно заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза, яке вимагала для нього прокуратура  8 років позбавлення волі.

Президент України Петро Порошенко назвав справу Ахтема Чийгоза, за якою окупаційна влада Криму винесла вирок 11 вересня, «черговим вироком Росії, яку ООН визнала окупантом».

Після 150 засідань 1 серпня окупаційні судді завершили слідство у справі Ахтема Чийгоза.

9 серпня у своєму останньому слові на «суді» Ахтем Чийгоз заявив, що прийме винесений йому вирок за весь кримськотатарський народ.

Заступник глави Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз був затриманий у січні 2015 року за участь у мітингу на підтримку територіальної цілісності України перед будівлею Верховної Ради Криму 26 лютого 2014 року. Тоді мітингувальникам протистояли проросійські активісти, зокрема з партії «Русское единство». Російська влада анексованого Криму звинувачує Чийгоза в організації масових заворушень.

ФОТО: інтернет

QHA