КИЇВ (QHA) -

2017-й рік почався з приємної для України новини. Державне підприємство «Укроборонсервіс», що входить до складу ДК «Укроборонпром», спільно з американською компанією Aeroscraft підписали Меморандум про співпрацю між двома компаніям і вже в найближчому майбутньому планується налагодити в Україні виробництво гвинтівок М16 (М4), які відповідають стандартам НАТО.

Журналіст QHA дізнався у військових експертів про доцільність, вигідності та переваги створення такого виробництва в Україні.

Заступник директора з міжнародних питань Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь зазначив, що дана зброя використовується, як правило, силами спеціальних операцій і в Україні вона, швидше за все, піде на потреби ССО, проте, її виробництво на своїй території буде важливим кроком у досягненні оборонної незалежності країни.

— Насправді, все не так лінійно і просто. Якщо говорити про ту гвинтівку, яка вчора обговорювалася і презентувалася, то це не зовсім М16, як пишуть багато ЗМІ, а М4. Це укорочений варіант, який використовується у Сполучених Штатах у морській піхоті, а в інших країнах призначений для спецпідрозділів. Тобто, якщо мова йде про виробництво гвинтівки для українських Сил спеціальних операцій, а не для ЗСУ, то цей проект може бути доцільним.

Автомат Калашникова не зовсім підходить для сучасних підрозділів ССО і є більш сучасні зразки озброєнь, у тому числі, і М4. Для основної маси українських військ поки досить трохи модернізованого автомата Калашникова, якщо говорити про оптимальний варіант, виходячи із співвідношення вартість/ефективність.

Для Сил спеціальних операцій потрібно кілька сотень, максимум 2-3 тисячі таких автоматів. З іншого боку, якщо мова йде про виробництво боєприпасів і комплектуючих, необхідно прораховувати, наскільки це вигідно. Якщо виготовлення боєприпасів і стволів буде налагоджено в Україні — це одна справа, якщо ж ми будемо поставлені в залежність від іноземних виробників — то це не дуже добре. Ми розуміємо, що необхідно створювати свої боєприпаси в різних версіях, тому краще, якщо це буде проводитися в Україні.

Колишній заступник начальника Генштабу України генерал-лейтенант запасу Ігор Романенко сказав, що це істотний крок у напрямку інтеграції до НАТО. Також він вважає, що особливості даних гвинтівок дозволять значно поліпшити ефективність наших військових у зоні АТО.

— У нас вистачає Калашнікових, але є питання щодо патронів, снарядів і деяким іншим речам. Оскільки ми збираємося рано чи пізно вступати й інтегруватися — це великий крок, тим паче, у нас буде це виробництво. Ця гвинтівка удосконалювалася і пройшла В'єтнам, Афганістан, Ірак. Крім того, принципова відмінність від автомата Калашникова — можливість приєднати різні сучасні прилади: далекоміри, ліхтарі та ще багато чого, що дозволяє вести точний вогонь на досить великій відстані. Це принципово в тій війні, яку ми ведемо. Тобто ми будемо мати те, чого немає нині — своє виробництво автоматичних гвинтівок і патронів, і все це — у рамках інтеграції з НАТО.

З ним погодився і військово-морський експерт Володимир Заблоцький, додавши, однак, що мінусом угоди є те, що Україні доведеться будувати продуктивні потужності за свої кошти.

— Досі в Україні немає власного виробництва, тому розвивати його в Україні доцільно, тим паче, це цілий комплекс — від виробництва боєприпасів до стовбурів і багато чого ще. Повторюся, у нас є тільки залишки радянського виробництва.

Я думаю, що ці гвинтівки будуть призначені не тільки для ССО, але і для Нацгвардії і, можливо, навіть для експорту. Як вчора заявив генеральний директор Ігор Пастернак, у цьому зацікавлений сам Джон Маккейн, а він голова комісії Сенату з Збройних сил і в цьому присутній його інтерес.

Єдиний мінус — не передбачено офсет угоди, яка б передбачала не тільки передачу технологій, а й інвестицій у саме виробництво. Тобто створення виробничих потужностей ми повинні оплатити за власний рахунок.

Експерт із стрілецького озброєння Юрій Повх звернув увагу на те, що є деякі технічні проблеми, вирішення яких поки не очевидне. Крім того, експерт вважає, що Україні варто було б зосередитися на запуску виробництва інших видів зброї.

— Перше, що викликає питання — це абсолютна необізнаність і неосвіченість у збройовій тематиці всіх, хто був присутній на прес-конференції. Називати карабін М4 гвинтівкою М16 — це показник того, що люди абсолютно не орієнтуються в світі зброї. Крім того, не було почуто хоча б якогось обґрунтування того, чому ця зброя буде випускатися в калібрі 7,62 × 39. Це патрон часів Другої світової, який не вписується в стандарти сучасної маневреної війни. Ця лінійка була нормально розроблена і розвинена навіть за часів, коли працював Луганський патронний завод. Взагалі, за цим контрактом суцільні питання. Не кажучи вже про труднощі пристосування патрона під платформу R15. Там є питання щодо магазину, подачі і так далі. У Штатах, звичайно, така зброя виготовляється, але дрібними партіями і фактично — це хендмейд.

Коли держава навіть не має можливості забезпечити війська нормальним автотранспортом, який би забезпечив всю бойову логістику, кидатися у виробництво стрілецької зброї не дуже правильно з точки зору державницьких позицій. На поточний момент є куди витрачати кошти. Єдиний позитив прес-конференції — що нібито пообіцяли патронний завод.

Особисто я зараз не бачу необхідності в такому рішенні, саме в такому калібрі та модифікації. Схрещувати бульдога з носорогом — це крок вперед — два назад.

Як повідомляло QHA раніше, Державний концерн «Укроборонпром» заявив про готовність збільшити виробництво безпілотних літальних апаратів (БПЛА) БПАК-МП-1 до ста і більше на рік.Таким чином, «Укроборонпром» повністю забезпечить потреби Збройних сил України в міні-безпілотниках.

ФОТО: інтернет

QHA