КИЇВ (QHA) -

Глава Національного агентства щодо запобігання корупції Наталія Корчак відзвітувала перед депутатами Верховної Ради про річну роботі системи е-декларування. Багато нардепів висловлювали відверте невдоволення результатами її роботи, не соромлячись у виразах і вимагаючи відставки. Сама Корчак заявляє, що не піде з посади без проведення незалежного аудиту діяльності її відомства.

Критика від нардепів на адресу Наталії Корчак лилася рікою. Основна претензія — виписка сотень тисяч премій собі та своїм підлеглим на тлі збоїв у роботі Єдиного держреєстру електронних декларацій і під час першої, і під час другої хвилі е-декларування.

Представник фракції «Батьківщина» Сергій Власенко, виступаючи з робочого місця в залі Ради, сказав, що після провалу першої хвилі е-декларування Корчак не зробила висновків, щоб уникнути помилок надалі, і закликав шукати нову кандидатуру на посаду голови НАЗК.

— Що особисто Ви як керівник агентства робили між першою і другою хвилею декларування? Якщо Ви перекладаєте вину на системного адміністратора, давайте ми звільнимо Вас, на Ваше місце призначимо його і будемо питати, чому не працює реєстр, сказав Власенко.

Депутат від «Волі народу» Сергій Мельничук запропонував призначити комісію, щоб розібратися з роботою системи електронного декларування.

Сильніше за всіх критикував Корчак лідер «Радикальної партії» Олег Ляшко.

Ви не можете налагодити електронний реєстр? Зверніться до наших талановитих студентів Національного університету «КПІ»: вони вам за 300 доларів зроблять і реєстр, і сайт, і все на світі, заявив Ляшко, додавши, що Корчак дискредитує ідею боротьби з корупцією в Україні.

Ви не забезпечили організацію роботи НАЗК. Виходите сюди, вибачте, як базарна баба, виносите плітки, чутки і брудну білизну... Я б до вас прийшов  за п'ять хвилин навів би порядок,  пообіцяв Ляшко з трибуни Верховної Ради.

Голова фракції «Народний фронт» Максим Бурбак виступив за повне перезавантаження системи НАЗК та зміну його керівництва, закликавши обмежити нове керівництво у нарахуванні премій.

Ставлячи питання Наталії Корчак, він зазначив, що колись вона викладала у нього на юридичному факультеті Чернівецького національного університету і вчила нести відповідальність за свої рішення. Глава НАЗК відбулася жартом, сказавши, що їй треба було тоді поставити Бурбаку двійку. Але нардеп не здавався: «Двійку вам ставить парламент — несіть заліковку!»

Депутат «Опозиційного блоку» Ігор Шурма припустив, що відповідальність за ситуацію з е-декларуванням лежить на коаліції, яка обрала уряд Яценюка, який і призначило главу НАЗК.

При цьому опозиціонер розкритикував ідею міжнародного аудиту відомства.

Останнє китайське попередження

Але не всі були настільки радикальні, як Ляшко і Бурбак. Шанс на виправлення Корчак дав лідер фракції «Самопоміч» Олег Березюк. На його думку, Національне агентство з питань запобігання корупції працює успішно, більше того — саме за Корчак «цей парламент і держава вперше у своїй історії створили успішне агентство НАЗК».

Вперше в історії воно впроваджувало електронні декларації та механізми їхньої перевірки. Я переконаний, що воно не досконале, але ми вважаємо роботу НАЗК успішною,  заявив Березюк, побажавши Корчак не піддаватися на провокації.

Нардеп фракції БПП Іван Мельничук, виступаючи в Раді, звернув увагу на те, що під час розгляду такого важливого питання в залі присутні дуже мало депутатів. Він закликав колег допомагати і «підставляти плече» голові НАЗК.

 Разом з нею тут сьогодні повинні були стояти панове Рябошапка і Радецький. І також з ганьбою відповідати на питання, де вони недопрацювали,  наголосив нардеп.

Як Наталя Корчак тримала удар

У відповідь на питання
 в деклараціях скількох високопосадовців НАЗК вона знайшла порушення  Корчак уточнила, що перевірки йдуть стосовно лише 76 осіб.

Зволікання у роботі, за словами Наталії Корчак, пояснюються тим, що українське законодавство не дає їй права вплинути на чоловіків-заступників.

 На питання, які зараз проміжні результати роботи над деклараціями, я не отримую відповіді від Руслана Радецького (заступник голови НАЗК). Ми це питання ставили на засіданні, ми його вносили до протоколу порядку денного. А коли виникає питання, як я можу напоумити чоловіків, тоді до кого мені звертатися? Закон мені не дає таких важелів впливу, заявила вона.

Наталія Корчак зізналася, що її підлеглі іноді недопрацьовують.

— Я як глава Національного агентства іноді закривала очі на ті рішення, які пропонувалися паном Радецьким, щоб швидше розпочати перевірки. Ті рішення, які були запропоновані, ми прийняли. Але я не можу змушувати департамент і особисто члена НАЗК, заявила вона.

Наталія Корчак не збирається йти у відставку без проведення незалежного аудиту діяльності її відомства. На питання Максима Бурбака, чи розуміє вона, що НАЗКА підставила три тисячі чиновників під кримінальну відповідальність за несвоєчасну подачу електронних декларацій, і чи є у неї мужність піти у відставку, Корчак відповіла:

 Щоб ми закінчили ці припущення, сумніви треба провести незалежний аудит, і після висновків можна буде чітко стверджувати... (хто винен у проблемах з реєстром декларацій і наскільки ефективно працює НАЗК,  ред.).

Відповідаючи на запитання депутата Єгора Соболєва про регулярні збої у роботі реєстру декларацій і відповідальності за це Державної служби спецзв'язку, глава НАЗК заявила, що з приводу цього питання готується судовий позов.

Ми отримали проект акта про прийом виконаних робіт, де побачили, що за період збоїв у системі державне підприємство УСС навіть не захотіло виключити відповідні засоби. Однак нам ніхто не дає відповіді, у чому була проблема цих збоїв, додала Корчак.

За її словами, «всі пропозиції щодо посилення апаратної складової системи електронних декларацій Національне агентство повністю виконало».

Спікер Верховної Ради Андрій Парубій закінчив полум'яну полеміку, пообіцявши окремо поговорити з представниками Міністерства юстиції та громадськості і висловивши надію, що парламенту вдасться виробити рекомендації щодо вдосконалення роботи НАЗК.

Тимур Савін

QHA