КИЇВ (QHA) -

Черговий "Всесвітній економічний форум" у Давосі, який вже багато десятиліть є провідним майданчиком для обговорення трендів у світовій економіці, політиці і збирає найвпливовіших політиків, громадських діячів і бізнесменів, розпочне роботу вже 23 січня.

На цьогорічному форумі виступить близько 50 лідерів держав, враховуючи президента США Дональда Трампа, прем'єр-міністра Індії Нарендру Моді, прем'єр-міністра Великобританії Терезу Мей, президента Франції Еммануеля Макрона, прем'єр-міністра Канади Джастіна Трюдо, президента Бразилії Мішеля Темеру і, звичайно ж, президента України Петра Порошенка.

Минулого разу цей захід відбувався під знаком невизначеності, викликаному несподіваним обранням Трампа і Брексітом. Обидві ці істинно неабиякі події, на думку багатьох, були провісниками заходу століття глобалізації та вільної торгівлі. Крім того, напередодні серії парламентських і президентських виборів у Франції, Німеччині, Нідерландах і у низці меньших країн ЄС, на яких очікувалася перемога правих євроскептичних сил, викликали побоювання і навіть панічні прогнози про крах глобалізації та завершенні епохи вільної торгівлі.

Дійсно, Трамп зробив низку демаршів чітко протекціоністського характеру. Першим же його указом США вийшли з переговорів зі створення ТРР (Транс тихоокеанського партнерства, яке мало об'єднати 12 країн, враховуюяи таких економічних монстрів як Канада, Японія, Південна Корея і Малайзія. Також були припинені перемовини щодо створення зони вільної торгівлі з Євросоюзом, і анонсований перегляд угоди НАФТА — зони вільної торгівлі між США, Мексикою, Канадою, і двосторонньої угоди з Південною Кореєю.

Проте, минулий рік продемонстрував, що світ набагато складніший та інертніший. Побоювання з приводу ЄС не виправдалися. Перемоги центристів Макрона у Франції, ХДС/ХСС на чолі з Меркель у Німеччині і VVD Марка Рютте у Нідерландах показали, що ЄС ще рано ховати. Крім того, у 2017-му всі провідні економіки світу, всупереч США, продемонстрували твердий намір продовжувати економічну інтеграцію.

В якому стані підходить світ до Давосу-2018 і чого очікувати Україні, розбираємося разом.

Всупереч США

У той час, як США все більше йдуть в ізоляцію, всі їхні ключові союзники демонструють зворотній тренд. Наприклад, не далі, як місяць тому один з найвірніших союзників штатів — Японія, зробила, по суті, плювок в обличчя Америки.

Країна висхідного сонця завершила перемовини зі створення зони вільної торгівлі з Євросоюзом. Таким чином, створюється найбільша зона вільної торгівлі у світі, що охоплює 20% світового ВВП і майже 40% світової торгівлі. Сторонам потрібно лише скоріше завершити ратифікацію угоди, щоб ЗВТ, як заплановано, почала діяти вже з 2019 року. До слова, саме це є однією з головних тем турне прем'єр-міністра Японії Сіндзо Абе на Балкани і до країн Балтії, яке відбулося 13 — 19 січня. Під час своєї поїздки до Європи, Абе відвідав Естонію, Латвію, Литву, Болгарію, Румунію і Сербію.

У цьому ж напрямку рухаються й інші країни Азіатсько-тихоокеанського регіону, навіть після того, як Трамп вивів США з Транс тихоокеанського партнерства (ТПП). 11 листопада 2017 року 11 країн АТР домовилися продовжувати перемовини без Америки, як випливає з проекту спільної угоди.

Євросоюз, оговтавшись після важкого року пертурбацій, також активізує зусилля. Головними пріоритетами на найближче майбутнє будуть: підписання ЗВТ з найбільшим об'єднанням Південної Америки МЕРКОСУР (Бразилія, Аргентина, ще декілька невеликих країн), вдосконалення угод з Мексикою і Чилі, а також початок перемовин з Австралією і Новою Зеландією.

Не пасе задніх і Піднебесна, просуваючи свою ініціативу "Один Пояс — Один Шлях". Серед найважливіших напрямків у цій сфері відзначимо тематичний саміт у Пекіні, який зібрав близько 30 глав держав і понад сотню делегацій з більш низьким представництвом, а також саміт формату 16 + 1 у Будапешті, який об'єднав країни Центральної та Східної Європи, а також КНР.

Нові загрози

Головні загрози миру, озвучені на минулому форумі, вдалося припинити. Але це не скасовує й інших ризиків. Про них досить красномовно заявляє тема форуму: "Створення спільного майбутнього у розділеному світі".

Традиційно напередодні форуму робоча група, що складається з провідних вчених світу, публікує доповідь про глобальні ризики Global Risks Report 2018. Його розробники виділяють декілька блоків. Багато з них, як, наприклад, екологія та катаклізми, перекочовують з доповіді у доповідь, тому звернемо увагу на те, що є новим у цьому році.

Автори доповіді вважають, однією з найважливіших проблем, яку слід вирішити, є організація кібербезпеки, бо вона вже стала головним болем як держав, так і бізнесу. Повсюдний перехід державного управління, так і життя товариств за допомогою масового впровадження соціальних мереж в онлайн створив нові можливості для шахраїв і терористів усіх мастей. Кількість кібератак за останні 5 років як на компанії, так і на держустанови подвоїлася, згадати хоча б WannaCry і NotPetya. Вони все частіше сприймаються як звичайне явище, а збитки від діяльності інтернет-шахраїв обчислюються мільярдами доларів. За допомогою кіберманіпулювання окремі країни, перш за все, РФ і Китай, але не тільки, намагаються впливати на вибори і маніпулювати порядком денним західних суспільств.

Друге, на що звертають увагу автори доповіді — це наростання геополітичних ризиків. Тренд загострення конфліктів на базі культурних і/або релігійних ідентичностей хоч і оформився раніше, вийшов на новий рівень у 2017 році. Це і наростання етнічного шовінізму в таких європейських країнах як Польща, Угорщина, Іспанія, зростання індуського націоналізму і утисків мусульман в Індії, і навіть відвертий геноцид народу рохінджа в М'янмі, не кажучи вже про звірства ісламістських екстремістів на всьому Близькому Сході. Ця тенденція посилюється з приходом до влади по всьому світу харизматичних політиків, яскраво авторитарного типу, які за своєю природою більш агресивні і налаштовані на конфронтацію, адже конфлікт для них — це найлегший шлях вирішення проблем і посилення свого впливу. Трамп у США, Сі Цзіньпін у Китаї, Путін в РФ, Мохаммед бін Салман в Саудівській Аравії, Моді в Індії, Сіндзо Абе в Японії, Ердоган в Туреччині і Кім Чен Ин у Північній Кореї та інші ведуть світ до нових конфліктів там, де ситуацію можна вирішити перемовинами.

Українська повістка

Наша країна, виступаючи не найпотужнішим гравцем на міжнародній арені, повинна вирішувати свої задачі: використовувати такий впливовий майданчик для залучення інвестицій в економіку і підтримувати комунікацію для подальшого спільного стримування Росії.

Першу задачу вирішує український бізнес. У цьому році на форумі буде вперше організований "Український дім", який більш широко, у порівнянні з традиційним "українським сніданком", представить нашу країну міжнародним інвесторам. Організатори — Українська асоціація венчурного і приватного капіталу (UVCA), Western NIS Enterprise Fund і Фонд Віктора Пінчука.

Слоганом "Українського дому" буде "Україна: креативність, інновації, можливості". Серед заявлених тем: перетворення України в аграрну наддержаву, розвиток нової енергетики та IT-технологій.

— Його завдання — презентувати Україну як нового технологічного партнера. Під загальною темою «Україна: креативність, інновації, можливості» ми покажемо лідерам світового бізнесу, технологій та інвестицій можливості інвестування в українські сектори IT та інновацій, — упевнений голова наглядової ради Української асоціації венчурного капіталу та прямих інвестицій Андрій Колодюк.

Вирішенням політичних завдань буде займатися президент України, міністр закордонних справ та інші топ-чиновники. Вже відомо, що у Давосі Порошенко зустрінеться з Трампом, а Клімкін — з Тіллерсоном. Сумнівно, що тут матимуть місце прориви, але, як мінімум, слова підтримки Україна отримає. Більш неприємним для українського керівництва буде розмова з директором МВФ Крістін Лагард. Гальмування з реформами, спроби махінацій із законом про Антикорупційний суд і наступ на інші органи боротьби з корупцією доведеться якось пояснювати головному міжнародному донору України.

Роман Кот

QHA