КИЇВ (QHA) -

18 березня в Росії відбулися вибори президента, на яких переміг чинний президент РФ Володимир Путін. Росія, яка окупувала Крим у 2014 році, незважаючи на протести і невдоволення України та світу, провела «голосування» на півострові. Окупанти задовго до 18 березня почали тиск на кримчан, щоб змусити їх піти на незаконні «вибори», а у день «голосування» влаштували у центрі Сімферополя концерт, куди покликали російських зірок.

Для того, щоб створити видимість законності виборів в Криму, російська влада покликала на півострів «міжнародних спостерігачів», делегації яких складалися з крайніх правих європейських політиків і маргіналів.

Як і незаконний референдум 2014 року, який не визнали світові лідери і держави, "вибори президента РФ" в Криму вони також не визнали.

QHA підготувало реакції світових держав з приводу цих «виборів».

Першими про невизнання виборів на окупованому півострові заявили глави МЗС семи країн ЄС: Данії, Естонії, Латвії, Литви, Польщі, Румунії, Швеції.

— Поки триватиме незаконна анексія, триватимуть обмежувальні заходи і санкції ... ЄС не визнає результати виборів, які проводяться Росією в Криму, — йдеться у зверненні.

МЗС Норвегії також відреагувало на незаконні вибори в Криму критикою.

— Норвегія не визнає російських президентських виборів в Криму. Норвегія продовжить підтримувати політику невизнання ЄС (анексії Криму Росією, — ред.), — йдеться у повідомленні прес-служби міністерства.

Про те, що голоси, віддані на виборах президента Росії в окупованому Криму, не можна вважати дійсними, сказали і в МЗС Австрії.

— Федеральний президент Ван Дер Беллен вказав, і це також позиція австрійського уряду, голоси, віддані в анексованих всупереч міжнародному праву регіонах, не можуть вважатися дійсними, — зазначила глава міністерства Карін Кнайссль.

Про підтримку територіальної цілісності України і невизнання результатів «голосування» заявили і в Японії.

— Японія підтримує територіальну цілісність і суверенітет України і не визнає спроб зміни статус-кво силовими методами. Таким чином, Японія не визнає незаконною анексію Криму Російською Федерацією у березні 2014 року, тому відповідно і не вважає дійсними проведення в Криму так званих президентських виборів Російської Федерації 18 березня 2018 року, — зазначив посол країни в Україні Шигекі Сумме.

Визнали незаконним проведення виборів Росії в Криму і польська влада.

— МЗС нагадує, що Польща разом з усім трансатлантичним співтовариством висловлює рішучий протест проти дій Росії щодо України. Ми виступаємо за повагу територіальної цілісності України і вважаємо Крим частиною української держави. Це означає також, що президентські вибори на півострові, проведені владою РФ, не можуть вважатися законними, — заявили у прес-службі.

Наступного дня після виборів про свою позицію з цього питання повідомили у Словаччині.

— Україна є нашим сусідом, збереження її суверенітету і територіальної цілісності відноситься до числа головних національних інтересів Словацької Республіки. Словаччина зберігає свою позицію, яка ґрунтується на засудженні анексії Криму та дестабілізації Донбасу, — йдеться у повідомленні групи дружби Національної ради Словацької Республіки з Україною.

Про те, що вибори в Криму роблять переобрання Путіна нелегітимним, заявив і колишній депутат Державної Думи Росії Ілля Пономарьов.

— З точки зору міжнародного права, навіть якщо б вибори відбувалися хоча б частково на окупованій території, вони не мають визнаватися в цілому. Усі ці голоси брали участь в результаті Путіна, і ніхто із зовнішніх спостерігачів не має вираховувати, яка частка цих голосів брала участь в результаті Путіна. Це один виборчий округ, ці результати не відокремлювалися, значить, відповідно, вибори не повинні бути визнані цілком, — заявив він.

19 березня у Верховній Раді фракція «Народний фронт» зареєструвала проект постанови про визнання Україною нелегітимними виборів президента РФ, їх результатів, правових наслідків і актів нелегітимно обраної особи на цю посаду.

— Так звані вибори були очевидною насмішкою над демократією і грубим наругою над правами людини. Ці, так би мовити, "вибори" оголосила нелегітимна Дума, яка в 2016 році обиралася на тимчасово окупованій території України. Цього нібито президента також вибирали в окупованому Криму. Таким чином, тільки на цій підставі Путіна не можна вважати легітимним президентом РФ, — йдеться у повідомленні прес-служби «Народного фронту».

Одразу після «виборів» в Криму прокуратура АРК порушила справу проти голови «виборчкому Криму», якого підозрюють у скоєнні дій, спрямованих на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу, зазіхання на територіальну цілісність і недоторканність України, а також у державній зраді.

Раніше QHA повідомляло, що Мустафа Джемілєв вважає незаконні вибори президента в Криму шляхом для посилення санкцій проти РФ.

QHA