ВЕНЕЦІЯ (QHA) -

Призначення спеціальних суддів у антикорупційних палатах при чинних судах суперечить чинному законодавству і міжнародним зобов'язанням України. Такий висновок щодо двох українських законопроектів оприлюднила Європейська комісія за демократію через право Ради Європи (Венеціанська комісія) 6 жовтня у  Венеції.

Шість експертів з різних європейських країн вивчали проекти закону №6011 про антикорупційні судах, авторами якого є ряд народних депутатів-антикорупціонерів, і підтриманий президентом закон № 6529 про введення обов'язкової спеціалізації суддів з розгляду корупційних справ, який пропонує створення антикорупційний палат.

Щодо законопроекту №6011, одним з авторів якого є голова антикорупційного комітету Верховної Ради Єгор Соболєв, експерти загалом дійшли висновку, що його положення «закладають хорошу основу для створення високоспеціалізованого антикорупційного суду».

— Венеціанська комісія пропонує Президенту України негайно подати власний законопроект про антикорупційні суди, який повинен базуватися на рекомендаціях Венеціанської комісії. Тим часом нинішній законопроект № 6011 має бути відкликаний, зазначається у висновку. Єдиний шлях у боротьбі з корупцією на високому рівні в Україні це швидке створення антикорупційного суду, як це передбачено законом про судоустрій і статус суддів, заявила Венеціанська комісія, зазначивши при цьому, що судді антикорупційного суду повинні обиратися в ході прозорої процедури за участі міжнародних експертів.

Міжнародні донори, які надають Україні допомогу в боротьбі з корупцією, мають відігравати «головну роль в органі, який відповідатиме за відбір суддів антикорупційного суду». У Венеціанській комісії зазначають, що в тій «специфічній ситуації», в якій зараз перебуває Україна, «міжнародна участь» в цьому процесі є виправданою і не порушує суверенітету України.

Експерти розкритикували положення законопроекту, в якому членів комісії, відповідальних за відбір суддів антикорупційного суду, призначає президент, Верховна Рада і міністр юстиції. Замість цього вони пропонують передати таке право «неполітичному агентству, такому, як Вища кваліфікаційна комісія суддів», за умови участі у процесі відбору міжнародних донорів.

Досить скептично оцінили експерти можливі перспективи діяльності антикорупційних палат при чинних судах в Україні, створення яких пропонувалося законопроектом №6529. Цей законопроект був внесений депутатом від Блоку Петра Порошенка Сергієм Алексєєвим і отримав підтримку президента. На думку експертів, цей проект «відхиляється від чинного законодавства і міжнародних зобов'язань України створити спеціалізований антикорупційний суд».

— Комісія не бачить, як можна обгрунтувати та імплементувати призначення спеціальних суддів в усіх судах України,  йдеться у висновку.

У Венеціанській комісії сумніваються, що передача на розгляд справ щодо всіх видів правопорушень, пов'язаних з корупцією, на розгляд спеціалізованих суддів «буде дієвим інструментом для посилення боротьби з корупцією, зокрема, на високому рівні».

Експерти також вважають, що в цьому законопроекті недостатньо прописана сфера компетенції спеціалізованих суддів, а також відсутні критерії відбору і не прописані заходи, які гарантували б їхню безпеку і незалежність. Всі ці недоліки законопроекту суперечать вимогам Ради Європи щодо суддів, які розглядають справи, пов'язані з корупцією, підсумовується у висновку.

QHA повідомляло, що, на думку генерального прокурора України Юрія Луценка, створення Антикорупційного суду може затягнутися на термін від року до півтора років.

Джерело: Deutsche Welle

QHA