КИЇВ (QHA) -

Виконавчий директор Transparency International Україна Ярослав Юрчишин у коментарі QHA повідомив, що ймовірність того, що до нового Верховного суду України пройдуть непорядні судді, дуже велика.

— Шанси дуже високі, на жаль, ми зараз бачимо інформаційний супровід того, щоб поставити під сумнів висновки Громадської ради доброчесності.

За словами Юрчишина, до 30 суддям є конкретні питання, і в цьому форматі дуже цікавою є позиція глави представника ЄС в Україні Хьюга Мінгареллі:

— Він, аналізуючи як проходили реформи судової системи в інших країнах, дуже чітко сказав, що якщо є хоча б мінімальні застереження щодо доброчесності суддів, які обираються до Верховних судів, то краще таких людей на ці посади не просувати. Оптимістичний сценарій це якомога менше таких суддів у новому Верховному суді.

Разом з тим, Юрчишин вважає, що навіть у разі проходження до нового ВСУ суддів, щодо яких наявні негативні висновки Громадської ради доброчесності (інституція створена і діє на підставі статті 87 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» з метою сприяння Вищій кваліфікаційній комісії суддів України у встановленні відповідності судді (або кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики і чесноти), громадськості необхідно використовувати інструменти контролю над ними.

— У нас залишаються функції контролю, моніторингу та фіксації, хто ж буде превалювати у Верховному суді: або ціннісні професіонали, які дорожать своїм авторитетом і не приймають заздалегідь неправосудних рішень і ведуть добропорядний спосіб життя, або власне люди, до яких є питання. Чи може це поставити під сумнів успіх судової реформи? Швидше за все так, тому що це перша ластівка. Але функції контролю з боку громадських активістів та журналістів залишаються, і їх потрібно використовувати.

На думку журналіста-розслідувача Дениса Бігуса, незважаючи на те, що іноді до думки громадськості прислухаються, проходження недоброчесних суддів до нового ВСУ буде ще одним негативним сигналом суспільству.

— Як показав попередній досвід, ті проблемні моменти, які захочуть проігнорувати, проігнорують, незважаючи на будь-який тиск громадськості. З іншого боку, до деякої частини проблемних питань прислухаються, тому я не знаю, як ще активніше можна донести думку про те, що конкурс йде трохи недобре. Це вже сказано з усіма можливими інтонаціями в усіх можливих формах. У нас регулярно посилають суспільству сигнали з чіткою ідентифікацією вартості його думки. Це у нас відбувається практично завжди і це (позитивне рішення щодо недоброчесних суддів, — ред.) буде ще одним таким сигналом.

Крім того, за даними Ярослава Юрчишина, в розпорядженні ВРП (Вищої ради правосуддя, — ред.) є всі необхідні матеріали для об'єктивного рішення, але невідомо, чи будуть вони прийняті до відома.

— Матеріали НАБУ надавалися Вищій кваліфікаційній комісії суддів, також вони будуть на столах ВРП  Щодо матеріалів НАЗК не готовий відповісти, але щодо декларацій — вони у відкритому доступі. Власне, Громадська рада доброчесності і аналізувала декларації, тому, звісно, при прийнятті рішень цими матеріалами користуються. Чи враховують їх — питання відкрите, це ми вже дізнаємося за фактом прийняття рішення.

Нагадаємо, 14 вересня Вища рада правосуддя має розглянути і подати на затвердження президенту України новий склад Верховного суду. Щодо 30 зі 120 суддів, які пройшли конкурс, є негативні висновки Громадської ради доброчесності.

QHA