КИЇВ (QHA) -

Законопроект про реінтеграцію Донбасу в нинішній редакції не вирішує проблем, пов'язаних із соціально-економічними та гуманітарними правами. Про це розповів керівник громадської організації «Донбас-SOS» Вадим Валько в коментарі кореспонденту QHA.

Він зазначив, що в даному законопроекті змінюється порядок переміщення осіб і товарів у ручній поклажі і особистому багажі через лінію розмежування в межах Донецької та Луганської областей.

— На сьогодні це регулюється тимчасовим порядком переміщення осіб через лінію розмежування, який був прийнятий начальником штабу АТЦ при СБУ, а перелік товарів, які дозволені для переміщення, визначено наказом Міністерства тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб. У цьому законопроекті ця система змінюється, розповів Валько.

Так, питання переміщення людей і товарів через лінію розмежування може перейти в компетенцію Об'єднаного оперативного штабу ЗСУ.

Я думаю, що це дуже ризиковано, тому що ЗСУ  це досить закрита структура, і буде складно домагатися якихось змін у разі прийняття певного порядку. І, швидше за все, за цим піде зменшення кількості осіб, які перетинають лінію розмежування, оскільки військові можуть просто їх не пропускати. А це погано, адже законопроект спрямований на реінтеграцію, яка неможлива без обміну на горизонтальному рівні людьми, і чим більше їх буде переміщатися, тим більше вони бачитимуть змін на підконтрольній території. Це і є реінтеграція, тому що нам потрібно повертати не просто території, а території з людьми, поділився він.

Крім того, буде змінено механізм визначення списку населених пунктів, непідконтрольних Україні. Зараз цим питанням займається Кабінет міністрів за поданням Міністерства внутрішніх справ.

Цим законопроектом виводиться наступна формула, що кордони тимчасово окупованій території визначає Міністерство оборони за поданням Генштабу. До визначення окупованій території буде, швидше за все, прив'язана можливість отримання адресної допомоги, і як саме це будуть визначати Міноборони і Генштаб, поки невідомо. Але яким би механізм не був, важливо на етапі формування залучати громадські організації, які давно працюють на місцях, і знають, що відбувається в конкретних населених пунктах, заявив Валько.

Нагадаємо, раніше Верховна Рада України в першому читанні прийняла президентський законопроект про реінтеграцію Донбасу і на рік продовжила особливий статус Донбасу.

QHA