КИЇВ (QHA) -

Глава Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат Рефат Чубаров заявив, що зараз в Україні немає політичних сил або політиків, які відверто виступали б проти створення Кримськотатарською автономії, повідомляє кореспондент QHA.

Про це Чубаров сказав, відповідаючи на питання під час конференції "Перспективи розвитку державної політики щодо окупованих територій України".

— Не можу сказати, що хтось з відкритим забралом виступає проти зміни статусу Криму. Сьогодні в Україні дурнів, які виступали б проти права кримськотатарського народу на самовизначення, немає. Оскільки той, хто виступає за право українців на самовизначення, не може виступати проти права кримських татар на самовизначення, — підкреслив він.

За словами Чубарова, якщо хтось із політиків і висловлює скептичне ставлення до автономії, то робить це з багатьма застереженнями. Як приклад він навів висловлювання представників ВО "Свобода" про доцільність надання такого статусу, але як області, а не республіки у складі України.

У той же час Рефат Чубаров припускає, що більш чітко і активно свою позицію політичні сили висловлять, коли текст змін до Конституції буде оприлюднений.

На його думку, опоненти будуть змішувати усі небезпеки сепаратизму, щоб не дати кримським татарам автономії. Насправді, підкреслив Чубаров, створення Кримськотатарської автономії тільки посилить суверенітет України і в Криму.

— Будуть бурхливі дискусії, але ми сподіваємося на підтримку українського суспільства. Автономія — це зміцнення української державності на території Криму, це дозволить деокупувати півострів. Ми бачимо тут тільки плюси, нехай нам скажуть, де є мінуси, — сказав глава Меджлісу кримськотатарського народу.

Нардеп підкреслив, що запропоновані зміни до Конституції жодним чином не обмежуватимуть права інших етнічних спільнот в Криму.

— Розробляючи зміни автори намагаються знайти такі механізми, щоб були збалансовані обов'язки та інтереси усіх етнічних спільнот в Криму. Ми намагалися, щоб усі наші зміни відповідали принципу, що етнічна більшість не може домінувати, а етнічна меншина не ставить ультиматуми, — пояснив він.

Рефат Чубаров також повідомив, що оприлюднення тексту змін до Х розділу Конституції щодо статусу Криму можливо, як тільки робоча група передасть підготовлений варіант змін на розгляд Конституційної комісії.

— Оприлюднення такого тексту дозволить виявити тих, хто не згоден з національно-територіальною автономією кримських татар, — вважає він.

Чубаров висловив упевненість, що у кінцевому підсумку в Конституції буде передбачено створення саме національно-територіальної автономії кримських татар (а не національно-культурної). На його думку, весь час обговорюється саме такий, прийнятний для кримських татар варіант.

— Щось має прояснитися протягом місяця – півтора. Я не думаю, що влада може відмахнутися від тієї версії (національно-територіальна автономія — ред.), яка була запропонована, — вважає глава Меджлісу кримськотатарського народу.

Нагадаємо, відповідаючи на запитання про автономію кримських татар, президент Петро Порошенко на своїй прес-конференції використовував формулювання "національно-культурна автономія", проте одразу виправився. Втім, багато хто сприйняв таке застереження як можливу зміну підходів української влади до питання статусу Криму

QHA