КИЇВ (QHA) -

Вчора у Верховній Раді відбулося урочисте засідання, присвячене 100-річчю проведення Першого Курултаю кримськотатарського народу.

Як писало QHA, у засіданні брали участь лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, представники кримських татар, мусульманського духовенства, а також перший і третій президенти України Леонід Кравчук і Віктор Ющенко, керівництво парламенту, народні депутати.

Лідер кримських татар, Уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв на урочистому засіданні Верховної Ради з нагоди 100-річчя від дня проведення Першого Курултаю кримськотатарського народу виступив українською мовою.

У процесі виступу лідер кримськотатарського народу перейшов на кримськотатарську мову.

— Зараз у Криму тисячі наших громадян дивляться трансляцію, тому я хотів би виступити кримськотатарською мовою, але оскільки в цьому залі не всі достатньо володіють кримськотатарською мовою, то я не дуже буду відхилятися від оригінального тексту, — сказав він.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров зірвав овації в стінах Верховної Ради після того, як закликав присутніх у залі парламенту встати і оплесками продемонструвати кримчанам свою підтримку, підкресливши, що десятки тисяч людей у Криму чекають повернення до України.

Спікер Верховної Ради Андрій Парубій заявив, що окупація Криму Росією в ХХ столітті та сучасна анексія Криму нічим не відрізняються.

— Тоді більшовики розігнали Курултай, а зараз Росія заборонила Меджліс кримськотатарського народу... Тоді і зараз російський агресор у Криму забороняє діяльність українських і кримськотатарських національних об'єднань, — сказав він

Із зали Верховної Ради представники кримських татар Алі Кадиров, Зеврі Курбетдінов, Альме Емірсале, Назим Меметов, Зудіє Салієва привітали своїх співвітчизників в анексованому Криму.

QHA підготувало фоторепортаж із Верховної Ради, де проходило урочисте засідання, присвячене 100-річчю від дня проведення Першого Курултаю кримськотатарського народу.

У той же день президент України Петро Порошенко привітав кримських татар з 100-річчям Першого Курултаю. У своєму зверненні голова держави процитував слова муфтія Криму Номана Челебіджихана, сказані ним на Першому Курултаї кримськотатарського народу: "Цього дня наше політичне життя, яке обірвалося півтора століття тому, знаходить воістину нове народження».

Порошенко зазначив, що нинішня анексія Криму Росією, яка марить імперськими амбіціями, знову принесла на півострів ворожнечу і страх, утиски і репресії проти кримських татар, українців, представників інших національностей — всіх, хто залишається вірним українській державі.

Раніше прем'єр-міністр України Володимир Гройсман привітав кримських татар з 100-ю річницею Першого Курултаю кримськотатарського народу.

У привітанні Гройсман назвав кримських татар братами і сестрами.

Відзначимо, що Перший Курултай кримськотатарського народу відкрився 26 листопада (9 грудня за новим стилем) 1917 року в Ханському палаці в Бахчисараї. Він проголосив створення Кримської Народної Республіки, прийняв її Конституцію та державну символіку, після чого оголосив себе парламентом Кримської Народної Республіки. Уряд очолив Номан Челебіджихан.

Другий Курултай був скликаний вже у 1991 році, через два роки після початку масового повернення кримських татар з місць, в яких вони проживали після депортації 1944 року.

QHA