КИЇВ (QHA) -

Після того, як 11 червня для громадян України запрацював безвізовий режим з Євросоюзом, український кордон за біометричними паспортами перетнуло 236 тисяч українців. І природно, що кількість людей, які захочуть поїхати до Європи не лише відпочити, а й попрацювати, зростатиме.

Про це розповів кореспондентові QHA президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

Він також наголосив, що не всі українці працюють за кордоном нелегально, оскільки в Україні достатньо компаній, які можуть працевлаштувати офіційно.

— І говорити, що люди поїдуть на роботу в ті ж самі Польщу й Угорщину на підставі біометричного паспорта нелегально це неправильно. Я завжди говорив, що якщо ви хочете поїхати на роботу в Європу, то в першу чергу отримуйте робочу візу в компаніях, де є ліцензія на надання послуг з пошуку роботодавця за кордоном. Виїжджаючи легально і прозоро, ви зможете спокійно працювати і заробляти гроші в іноземних європейських компаніях. Але обов'язково повертайтеся назад в Україну, — наголосив експерт.

За словами Василя Воскобойника, 93% українців, які за останні 5 років хоча б один раз працювали за кордоном працювали у сфері фізичної праці. І всього лише 7% громадян України працювали як фахівці.

Однак для звернення в компанію, що займається легальним працевлаштуванням, людині необов'язково мати кваліфікацію провідного спеціаліста вузької професії. Представники фірм допоможуть українцям знайти роботу за кордоном в абсолютно будь-якій сфері — від збирача полуниці до диригента.

Я знаю, що одного разу німці шукали в Україні диригента. Також зараз до нас звертаються німецькі компанії, і з однією з них я навіть вів переговори, які хочуть працевлаштовувати українських медсестер. Вони готові вчити їх тут німецької мови, а потім підготувати весь необхідний пакет документів, допомогти здати потрібні іспити для отримання німецького сертифікату медсестри і працевлаштувати в Німеччині, поділився інформацією Воскобойник.

Він зазначив, що в середньому послуги ліцензійних компаній з працевлаштування українців за кордоном коштують близько двохсот доларів. До їхніх послуг входить підготовка трудової візи, пошук і знайомство з роботодавцем. Всі подібні фірми мають прямі договори з європейськими роботодавцями. Тому замість того, щоб виїздити нелегально, ризикуючи знайти у Європі ненадійного роботодавця, краще в Україні попередньо провести співбесіду зі своїм наймачем і вже напевно знати, до кого ви їдете.

Всього в Україні зареєстровано 1336 компаній, що мають ліцензії на заняття посередницькою діяльністю з працевлаштування за кордоном.

— 2017 року 253 компанії отримали ліцензії на заняття цією діяльністю, а з працевлаштування у Польщі таких компаній було 185. При цьому у Польщі таких компаній стало 1885, тобто в десять разів більше, ніж у нас. Хоча вони платять податки державі, поповнюючи скарбницю, і легально піклуютья про українських трудових мігрантів. На мій погляд, Польща більше піклується про українських мігрантів, ніж це робить, на жаль, Україна, зазначив Василь Воскобойник.

Експерт розповів про те, що найбільший показник довіри європейців до українців — це так звана "блакитна карта", яка дає можливість працевлаштувати висококласних фахівців у Німеччині. Згідно з останніми даними "блакитної карти", Україна увійшла в першу п'ятірку тих, хто працевлаштовується у Німеччині легально, на підставі трудових віз.

Офіційної статистики щодо нелегально працюючих українців за кордоном немає, а останні дослідження в цій сфері проводилися в 2011-2012 роках. Тому експерти здебільшого спираються на дослідження соціологів, які стверджують, що 61% українців протягом останніх 5 років хоча б один раз працював у Європі нелегально.

QHA