КИЇВ (QHA) -

Україна закликала окупаційну владу в Криму не переслідувати і не репресувати кримчан, які не брали участі у «виборах» президента Росії, вкотре наголосивши на незаконності проведення будь-яких російських виборів на окупованому півострові.

Таку заяву виголосив постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Ігор Прокопчук на засіданні Постійної ради ОБСЄ 22 березня у Відні.

— Ми закликаємо російську окупаційну владу утримуватися від репресивних та каральних заходів проти мешканців Криму, які відмовилися брати участь у так званих "виборах".

Українська делегація також акцентувала, що проводячи «вибори» на українській території — в Криму, Росія вкотре продемонструвала зневагу до основоположних норм та принципів міжнародного права, закріплених, зокрема, у Статуті ООН та Гельсінському Заключному акті. Відповідно, такі «вибори» є нікчемними і не мають жодних юридичних наслідків.

— Згідно з міжнародним правом, Кримський півострів є суверенною територією України. Результати незаконного голосування на президентських виборах в Росії є нікчемними і не мають юридичних наслідків.

Окрім того, українська сторона закликала країни-члени ОБСЄ не визнавати результати «виборів», і не лише засудити будь-які подібні спроби легітимізувати результати російської агресії проти України, але й вжити санкційних заходів. Перелік осіб, які брали участь в організації та проведенні незаконних президентських виборів на тимчасово окупованому Криму був переданий країнам ОБСЄ.

Як повідомляло QHA, вже на другий день після проведення незаконних «виборів» президента РФ, адвокат Еміль Курбедінов розповів, що в окупованому Криму за неявку на них звільнили декількох кримських татар.

Україна перед «виборами» президента Росії закликала кримчан проігнорувати їх, а тим, хто брав участь у їхній організації, пообіцяла санкційні заходи (зокрема, такі люди не зможуть скористатися безвізом). Меджліс кримськотатарського народу також закликав кримських татар ігнорувати участь в голосуванні попри те, що це може вилитись у репресії з боку окупаційної влади. Самі окупанти вимагали від кримчан прийти і проголосувати, зокрема, погрожуючи звільненням з роботи чи навчання.

За оцінками Меджлісу, реальна явка на «вибори» в цілому не перевищила 30%, при цьому явка кримських татар не перевищила 10%, незважаючи на тиск і залякування. Водночас, у Меджлісі з жалем відзначають, що ані Україна, ані міжнародна спільнота не мають реальних важелів для захисту непокірних кримчан від репресій з боку окупантів. Втім, там обіцяють збирати інформацію про факти тиску для використання у тому числі в міжнародних судових процесах.

Україна, Євросоюз, США, країни "великої сімки" та інші країни Європи й світу засудили проведення Росією виборчого процесу в Криму і заявили про невизнання цих виборів. Верховна Рада України ухвалила постанову, в якій визнала протиправними ці "вибори", відзначивши, що долучення голосів кримчан до загальноросійських підсумків голосування ставить під сумнів легітимність президентських виборів в Росії в цілому.

QHA