КИЇВ (QHA) -

Україна зібрала і подала до Європейського суду з прав людини докази, що Росія почала готувати захоплення Криму ще у 2013 році. Таким чином, російська версія, начебто «приєднання Криму» до РФ було спонтанною реакцією на Революцію Гідності є брехнею та нісенітницею. Про це заявив міністр юстиції України Павло Петренко сьогодні, 9 лютого, на прес-конференції, передає корреспондент QHA.
За словами міністра, наразі в ЄСПЛ розглядається два позови України проти Росії щодо Криму і на сьогодні нами подано до ЄСПЛ дуже багато доказів за фактами окупації, за фактами захоплення Криму.
Зокрема,
Павло Петренко повідомив, що українській стороні вдалось віднайти докази, що Росія почала активні дії на території Криму ще в 2013 році.

— Ми достеменно встановили і подали у вигляді письмових доказів до ЄСПЛ документи, які свідчать, що активну фазу підготовки до захоплення Криму Російська Федерація розпочала ще в 2013 році. Нам вдалося здобути докази, що у 2013 році РФ вже почала активні дії на території Криму.

За словами міністра, дії Росії в Криму, спрямовані на від'єднання Криму від України, підтверджуються конкретними фактами. Зокрема, тим, що РФ несанкціоновано збільшила свій військовий контингент; що Росія вела активну підривну і розвідувальну роботу в місцевих органах влади Криму і це зафіксовано документально. Крім того, додав Павло Петренко, українській стороні достеменно відомі прізвища посадових осіб Російської Федерації, які координували на той час ще до Революції (Гідності) і до формального початку активних дій цю спецоперацію.

Павло Петренко повідомив, що українська сторона має в своєму розпорядженні показами свідків, які зафіксували згадані обставини і момент самої окупації, як  наприкінці 2013 року, так і в лютому-березні 2014 року. Крім того, є низка документальних доказів захоплення у полон вже після так званої появи «зелених чоловічків» цивільного населення і застосування до них тортур.

— Всі ці речі підтверджуються даними наших спецслужб, правоохоронних органів, показами свідків і документальними матеріалами, які нам вдалося здобути. Всі ці обставини ми описали в наших поясненнях і подали відповідні докази до ЄСПЛ, — підсумував міністр.

Павло Петренко також акцентував, що зібрані докази повністю руйнують версію Російської Федерації, яка заявляє, що анексія Криму була спонтанним рішенням, прийнятим після закінчення Революції Гідності начебто для «захисту співвітчизників».

—Так звана версія Російської Федерації, що вони емоційно відреагували нібито на Революцію і допомогли своїм братнім представникам на території Криму, а потім провели псевдореферендум, є повна брехнею та нісенітницею. Росія готувала захоплення України та активна фаза початку цього процесу почалася ще в 2013 році.

Міністр окремо наголосив, що тодішнє керівництво України не могло не знати про антиукраїнські дії Росії на території України, але не вчинило їм жодного спротиву.

— Тодішнє українське керівництво держави, Янукович, його оточення, керівництво спецслужб на той час, не могли не знати про ті активні дії, які вчиняли російські військові та спецслужби на території Криму. І фактично вони були поплічниками і допомагали, щоб у Криму розвивалася підготовка до захоплення ще в 2013 році.

Як повідомляло QHA, нині в ЄСПЛ розглядається 5 позовів, поданих Україною протии Росії за незаконну анексію Криму і збройну агресію на Донбасі. Перший позов щодо порушення прав людини в Криму в період лютий-вересень 2014 року був поданий ще під час анексії Криму (у березні 2014 р.). Надалі він доповнювався інформацією про порушення прав людини на Донбасі. У 2016 році ЄСПЛ прийняв рішення розділити цю справу на Крим і Донбас. Так само був розділений на дві справи позов України про порушення прав людини у Криму і на Донбасі, поданий у 2015 році. Також ЄСПЛ розглядає справу щодо викрадення дітей.
Варто згадати, що 8 лютого у російських ЗМІ з'явилась інформація, що Росія передала до ООН звернення кримськотатарської громадської організації
«Кирим бірлігі» із закликом визнати приєднання півострова до РФ такими, що не суперечить нормам міжнародного права. У цьому зверненні Росія так само пов'язує приєднання Криму до РФ із тим, що начебто Революція Гідності могла нести якусь загрозу кримчанам, і Росія була вимушена допомогти.

QHA