БУДАПЕШТ (QHA) -

Угорщина висунула свої вимоги для врегулювання ситуації навколо українського закону «Про освіту». Про це повідомляється на сайті Міністерства закордонних справ (МЗС) Угорщини.

— По-перше, жодне з прав угорської меншини не повинно бути порушене, заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сийярто.

Другою вимогою повинна стати згода закарпатських угорців на внесення змін до законодавства України з приводу освіти.

Глава угорського МЗС додав, що лише при виконанні цих вимог Будапешт не перешкоджатиме Києву.

QHA повідомляло, що Угорщина попросила ОБСЄ направити постійну місію в Закарпатську область через «напруженість у регіоні». Сийярто пояснив це прохання «антиугорськими демонстраціями», які нібито проходять у Закарпатській області, і на яких нібито скандують «антиугорські гасла».

Раніше віце-прем'єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе заявила, що Угорщина, блокуючи європейську та євроатлантичну інтеграцію України, тим самим обмежує права національних меншин.

Нагадаємо, прийнятий українським парламентом закон про повну загальну середню освіту визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова. Цей закон викликав сильний опір в ряді держав, що межують з Україною. Зокрема, глава угорського МЗС Петер Сийярто заявив, що Угорщина блокуватиме всі подальші спроби України тісніше інтегруватися у Європейський Союз.

Також висловили невдоволення у зв'язку з прийнятим в Україні новим законом «Про освіту» Молдова, Росія і Румунія. Лідери цих країн бачать у законі загрозу для права представників своїх національностей здобувати освіту на території України рідною мовою.

У свою чергу Польща підтримала позицію України про необхідність вивчення української мови, а також заявила про необхідність забезпечення можливості вивчення рідної мови національними меншинами України.

28 вересня стало відомо, що Міністерство закордонних справ України направило закон на експертизу до Венеціанської комісії.

11 жовтня ПАРЄ провела на осінній сесії термінові дебати по статті 7 українського освітнього закону на вимогу угорських депутатів.

З приводу обговорення українського закону рішення не було прийняте відразу, оскільки противники його розгляду заявляли, що необхідно дочекатися висновку Венеціанської комісії.

QHA