КИЇВ (QHA) -

Українсько-польський форум істориків не зможуть проводити у звичайному форматі через польський закон про заборону «бандерівської ідеології». Про це повідомляється у заяві Українського інституту національної пам'яті.

— Ухвалення нового закону про Інститут національної пам'яті у Польщі, яким передбачено, зокрема, кримінальну відповідальність за заперечення «злочинів українських націоналістів 1925–1950 рр.», істотно звужує простір для дискусій і діалогу, — йдеться у заяві.

Український інститут національної пам'яті забезпечував функціонування української частини форуму.

— Український інститут національної пам'яті, який забезпечував функціонування української частини форуму, не бачить можливостей для його продовження у попередньому форматі. Ми не можемо гарантувати збереження свободи слова українськими дослідниками на польській території або навіть безпеку їхнього перебування там.

В Українському інституті національної пам'яті запропонували польським колегам продовжувати історичні дискусії на території України, «де відсутні будь-які обмеження або політичний диктат з приводу оцінок минулого».

— Упевнені, що дискусії про минуле повинні залишатися прерогативою істориків, а не політиків. Адже саме зважена професійна розмова — а не гучні політичні заяви — є однією з основ для взаєморозуміння між народами.

Нагадаємо, проти ночі 1 лютого польський Сенат без правок ухвалив закон «Про інститут національної пам'яті», який значно розширює повноваження установи з розслідування "злочинів, скоєних проти польського народу і його доброго імені". Якщо закон набуде чинності, то особи, які говорять про "польські концтабори" під час Другої світової війни або заперечують "злочини українських націоналістів" проти польського народу, можуть отримати по три роки ув'язнення незалежно від місця скоєння злочину.

У відповідь на ухвалення закону МЗС України заявило, що «Польща намагається зобразити українців злочинними націоналістами». Ізраїльська влада та Держдеп США також розкритикували цей закон.

QHA