СТАМБУЛ (QHA) -

Сьогодні, 30 червня, у турецькому місті Стамбулі проходить вже четверта Стамбульська конференція з посередництва. У конференції, в якій візьмуть участь понад сто фахівців і дослідників, крім міністра закордонних справ Туреччини, Генеральний секретар ООН, міністри закордонних справ Фінляндії і Швейцарії, а також інші співголови в ООН і ОБСЄ братимуть участь за допомогою відеозвернень.

Основні цілі і завдання Стамбульської конференції у своїй статті виклав міністр закордонних справ Турецької Республіки Мевлют Чавушоглу.

— 30 червня відбудеться четверта Стамбульська конференція з посередництва на тему «Динамічна дипломатія, ефективне посередництво», на якій зберуться фахівці, дипломати, юристи і академіки з усього світу, щоб досліджувати шляхи і засоби активізації співпраці як основний метод запобігання і вирішення конфліктів.

Профіль співпраці розширювався постійно відтоді, як Туреччина і Фінляндія створили проект «Посередництво в ім'я миру» в ООН, в рамках якого була створена Група друзів мирного посередництва. Зараз до групи входять 48 держав-членів ООН і 5 міжнародних організацій. Істотно покращився міжнародний потенціал у сфері превентивної дипломатії і посередництва в рамках ООН, регіональних і субрегіональних організацій та громадянського суспільства. Група друзів мирного посередництва стала лідируючою платформою ООН, активно виступає у питаннях мирного посередництва. Група розробила чотири резолюції для Генеральної Асамблеї ООН, які побудували фундамент для розвитку нормативної та концептуальної моделі компетенції посередництва. Вона також сприяла розробці «Керівництва ООН щодо ефективного посередництва», основоположного документа для тих, хто підтримує посередництво в усьому світі.

Генеральний секретар ООН Антоніо Гутерреш висловив готовність продовжувати розвивати потенціал підтримки посередництва ООН. І зусилля Головного секретаря гідні захвату. Ми, як Туреччина, у свою чергу закликаємо всі держави-члени ООН підтримати широку перспективу і зусилля Генеральний секретар ООН Антоніо Гутерреша щодо запобігання та врегулювання сьогоднішніх конфліктів. Туреччина виконує свою частину роботи. Наша країна розташована поруч із великим регіоном, де зберігаються гострі активні та заморожені конфлікти. Запобігання та мирне врегулювання конфліктів є центральною особливістю заповзятливої ​​та гуманітарної зовнішньої політики Туреччини. Республіка докладає різні зусилля у широкій географічній області від Африки до Близького Сходу, Балкан та Кавказу. Цього року Туреччина знову стала найщедрішою нацією у світі з гуманітарної допомоги на душу населення.

З 2012 року Туреччина проводить Стамбульську конференцію з посередництва. Ці конференції націлені зібрати воєдино якомога більше академіків, вчених і практиків у галузі запобігання конфліктам і посередницької діяльності. Метою конференцій є заохочення взаємодії між теорією і практикою, допомога у збільшенні обсягу посередницьких зусиль та ефективності цієї діяльності міжнародної спільноти. У зв'язку з цим я хочу віддати належне зусиллям посередників, які щодня займаються конфліктами в усьому світі.

Цього року Конференція ставить собі за мету вивчити, як методологія посередництва та її практика зможуть краще враховувати потреби часу. У зв'язку з цим розглядатимуться два головних питання. Один з них стосується потенціалу посередництва на всіх стадіях конфлікту, зокрема запобігання і вирішення, а також всі шляхи здійснення Мирної угоди. Друге ключове питання — це моделі розширення використання посередництва як превентивного інструменту в контексті, де політичні, етнічні, релігійні забобони створюють умови ворожості.

Друге питання заслуговує на особливу увагу, оскільки ми з сумом бачимо крайні тенденції в різних формах політичної, соціальної і релігійної ворожнечі. Типовим прикладом цього є збільшення нападів на мігрантів і мусульман у Європі. У зв'язку з цим перед нами виникає такий ключовий елемент як «профілактика». Однак профілактика буде можлива лише тоді, коли суспільство визнаватиме і вчитиметься поважати відмінності, а також почне брати участь у справжньому діалозі та взаємодії. Я вважаю, що посередники, добре оснащені культурними кодексами поведінки в конкретній конфліктній ситуації, можуть досягти чудового успіху. Для цього нам необхідно навчати більше посередників, зокрема молодь, заохочувати більше жінок-посередників, і оснащувати обидві групи необхідними інструментами.

Наші труднощі на шляху зробити мир і спокій реальністю на глобальному рівні безмежні. Однак ми повинні навчитися бачити можливості у цих труднощах. У пріоритеті повинні бути готовність і бажання міжнародної спільноти зміцнювати потенціал мирного вирішення конфліктів через посередництво.

Я вітаю всіх учасників Стамбульської конференції з посередництва і закликаю міжнародну спільноту переходити до дії з питань мирного посередництва.

ФОТО: інтернет

QHA