КИЇВ (QHA) -

Стівен Пайфер вважає, що Україна повинна скористатися наданим шансом після Майдану почати все спочатку, інакше світ почне втомлюватися від бездіяльності українкої влади.

У столиці відбулася презентація нової книги колишнього посла США в Україні Стівена Пайфера, «Орел і Тризуб: Американсько-ураїнські відносини за часів турбулентності», яку він сам представив. Про це повідомляє кореспондент QHA.

У своїй книзі колишній посол написав про дипломатичні взаємини США та України. Він аналізує успіхи та невдачі американської політики щодо України і дає рекомендації уряду. Крім свого одинадцятирічного досвіду роботи в Україні, дипломат досліджував архіви і джерела Президентської бібліотеки Білла Клінтона. Написане він погоджував з Державним департаментом США — щоб не розкрити секретну інформацію.

Стівен Пайфер у своїй книзі аналізує всі помилки та успіхи американського підходу до України. Він приділяє багато уваги підписанню документа про без'ядерний статус України — Будапештського меморандуму, у розробці якого він брав участь. Дипломат переконаний — ядерна зброя не захистила б Україну від російської агресії.

— Мій досвід роботи показує, що політика батога і пряника принесла результати з питань зовнішньої політики: відмова від ядерної зброї, підписання угоди про нерозповсюдження, відправка українського контингенту до Іраку, — сказав дипломат.

Також екс-посол торкнувся і проблеми корупції в Україні.

— Вважаю, що той період часу можна було б охарактеризувати так: до кінця 90-х ми почали усвідомлювати серйозної проблему — корупцію. Адже тоді у нас не було такого дієвого інструменту на українську владу, який у нас є зараз, а саме візових санкцій. Ми пробували різні варіанти, у тому числі і переговори. Формально ми не могли застосовувати санкції відносно людей, які мають візи, але ми могли їм чимось загрожувати, — розповів він.

Дипломат згадав про вибори 1998 року, коли до другого туру вийшли Леонід Кучма і Петро Симоненко.

— У 1998 році виникла проблема, яка полягала в тому, що в той час проходила президентська кампанія, в якій брали участь близько десятка кандидатів. У підсумку вибір звівся до двох з них — комуніста Петра Симоненка і чинного президента Леоніда Кучми. Якби американський уряд запитали про те, хто з двох кандидатів був кращим, то відповідь була б очевидна. Але що нас турбувало, так це сам процес проведення передвиборчої кампанії, а саме зловживання адміністративним ресурсом і упередженість державних ЗМІ, — розповів Стівен Пайфер.

Також колишній посол зазначив, що досі залишається велика проблема у системі державного управління. Наприклад, якщо немає узгодженої позиції між президентською адміністрацією та Кабінетом міністрів, то практично нічого неможливо вирішити. Особливо це яскраво проявилося після призначення на пост прем'єр-міністра Віктора Ющенка.

— Їм не потрібні були реформи, тому що це вимагало непопулярних рішень, — сказав він.

На його думку, Захід повинен пам'ятати про проблему Криму, адже окупація півострова Росією продемонструвала проблеми з глобальною безпекою в Європі та світі.

У першу чергу, на думку Стівена Пайфера, Україні потрібно провести земельну реформу, приватизацію державних підприємств, а також боротися з корупцією та зменшити вплив олігархів на економіку. У даному випадку США повинні чинити тиск на українську еліту.

— У 1994 році з приходом Кучми був сплеск реформ, які застопорилися після 1995 року. У 2000 році Ющенко починає проводити ефективно реформи, але потім знову відбувся спад. Україна повинна скористатися шансом почати все спочатку, наданим Майданом у 2014, інакше у світі почнеться втома від України, і всі заговорять про те, що Україну не можна "полагодити" і потрібно повернутися до колишньої моделі відносин з Росією, — сказав він.

Рекомендації на тему того, як зрозуміти справжні наміри українців, Пайфер виклав в останньому розділі книги. Тут же він розповів про те, що, на його думку, заважає українцям досягати бажаного.

QHA