КИЇВ (QHA) -

Адвокат Едем Семедляєв дав невелике інтерв'ю кореспонденту QHA про всі кримінальні справи, які проходять у Криму.

Зокрема, він розповів, що у Мустафи Дегерменджі є проблеми зі спиною, які спостерігалися ще до ув’язнення у СІЗО. І зараз суд не бере до уваги медичні документи, що надаються його рідними для того, щоб змінити запобіжний захід, порушуючи тим самим закон.

У Росії утискаються все, починаючи від простих громадян і закінчуючи адвокатами, і незважаючи на це, Едем Семедляєв готовий захищати і відстоювати інтереси і права свого народу в «кримських судах».

QHA: Яка зараз ситуація з політв'язнями, що проходять по справі «Хізб ут-Тахрір», яких у примусовій формі змусили проходити психіатричну експертизу? Першопрохідцем був Ільмі Умеров, а тепер ФСБ ввело у свою практику каральну медицину?

Едем Семедляєв: Так, дійсно, Ільмі-ага був першопрохідцем з психіатричної експертизи. Більшою мірою хлопці теж були дуже обурені цим положенням справ і один із їхніх мотивів відмови від амбулаторної експертизи — це підтримка Ільмі Умерова.

Ще один мотив — це те, що лікарі ставили дуже багато питань у кримінальній справі. У зв'язку з тим, що вони проходять за статтею 55, тобто вони не дають будь-яких свідчень і не відповідають на питання слідчих, слідство вирішило тиснути на людей через психіатрів. Тобто їх привозять на амбулаторну психіатрію і лікарі починають задавати їм питання: «А чи є ви членом «Хізб ут-Тахрір»? А як ви ставитеся до цієї організації? А як ви ставитеся до мусульман?». Тому хлопці відмовилися відповідати на подібні питання. У свою чергу, лікарі написали, що людина не єконтактною і не дає провести експертизу, і порекомендували провести стаціонарну експертизу. Згідно з постановою слідчого, їх помістили до 15-ого закритого відділення, схожого на СІЗО, і як мінімум їх там протримають 21 день. Там лікарі ставлять такі ж питання: «Як ви ставитеся до муфтіяту? Як ви ставитеся до шиїтів? Як ви ставитеся до кримінальної справи?».

Все це, звичайно, обурює. Та й сама практика психіатричних експертиз — дуже неприємна штука. Ми дуже незадоволені проведенням подібних експертиз, тому що за України ми з цим не стикалися, а тут ми маємо таку практику.

QHA: Під час перебування в психіатричній лікарні Ільмі-ага розповідав, що у нього в палаті не було дверей, а також не було можливості прийняти душ і взагалі там було страшно перебувати. Хлопців тримають у таких же жахливих умовах?

Едем Семедляєв: Так. Ми, звичайно, до самого приміщення не заходимо, де вони утримуються. Але там умови такі ж, як у СІЗО. Наскільки мені відомо, там п'ять камер з ґратами і такий же порядок пропуску адвокатів і передач.

QHA: А що розповідають самі фігуранти справи «Хізб ут-Тахрір»? Їх утримують у камерах з хворими або вони окремо розміщені? Чи може це якось відбитися на їхньому стані?

Едем Семедляєв: Є там і психічно хворі люди. Як це вплине на їх стан — ми не знаємо. Але зрозуміло, що це напружує, коли ти спиш в одному приміщенні з психічними хворими і неадекватним людьми.

Одна справа, коли ти знаходишся у СІЗО, і ти знаєш цих хлопців, і серед них є як нормальні, так і злочинці, але вони більш-менш адекватні, а інша — коли ти знаходишся з психічно хворою людиною. Дуже страшно перебувати в такому місці.

QHA: Першій четвірці, а саме Руслану Зейтуллаєву, Ферату Сайфуллаєву, Рустему Ваітову і Нурі (Юрію) Примову винесли вирок і дали по 5-7 років виправної колонії. Є якась інформація про них?

Едем Семедляєв: Повної інформації про них немає, так як з ними відсутній зв'язок і у нас немає можливості з'їздити і провідати їх у Ростові-на-Дону.

За їх справою призначили апеляцію на 27 грудня, і вона буде проходити у Москві. Не знаю, хлопців привезуть або не привезуть, чи вдасться нам їх побачити вживу або тільки через відеоконференцію — невідомо. І взагалі, подивимося, наскільки апеляційний суд буде об'єктивний і винесе законне рішення.

QHA: А рідні можуть потрапити до них у в'язницю?

Едем Семедляєв: Один раз вони писали заяву на ім'я судді Північнокавказького окружного військового суду і їм вже давали дозвіл на побачення. Вони вже з ними бачилися. Це матерям і дружинам давали. І коли вони вдруге звернулися, то там була заплутана ситуація, що вже всі матеріали були передані до апеляційного суду і суддя сказав, що засуджені вже не під їх юрисдикцією, а апеляційний суд Москви говорив, що ще не під їх.

QHA: Ви сказали, що в порівнянні з Чігозом, справа якого дуже динамічно розглядається в суді, то судовий процес у справі Асанова і Дегерменджі ще, по суті, не почався. Можливо, окупаційна влада Криму хоче першим засудити Ахтема-ага, як одного з лідерів кримських татар, таким чином показавши, що їм ніхто не указ, а вже всі інші справи будуть підганяти під нього?

Едем Семедляєв: По Ахтему Чийгозу суд йде дуже активно, допитуються свідки і потерпілі. На відміну від нашої справи та інших кримських татар, двоє з яких знаходяться в СІЗО. Там все дуже повільно і у нас вже 11 засідання пройшло, а по суті, ще не почався розгляд справи. Є тільки два свідка і все. Усі наші клопотання суд відхиляє, а судові засідання проходять у найменшій залі.

Дійсно, у нас ходять розмови, і вже народився жарт, що на ювілей проведення даного мітингу, 26 лютого, суд винесе вирок Ахтему Чийгозу. За хлопцям, я думаю, «суддя» Центрального районного суду чекає саме цього вироку, щоб саме на нього орієнтуватися і під нього вже підганяти вироки щодо Алі Асанова і Мустафи Дегерменджі.

QHA: Зараз у справі Ільмі Умерова триває слідство і, я так розумію, що «кримські слідчі органи» збирають свідчення і шукають свідків. На вашу думку, як далі будуть розвиватися події?

Едем Семедляєв: Поки вони проводять низку експертиз і, швидше за все, дійсно шукають якихось свідків. Поки це все, що нам відомо.

QHA: Чи є хоч мінімальний шанс витягнути хоч когось із політв'язнів на волю або, судячи з ситуації в Росії, яка з кожним днем ​​перетворюється на тоталітарну країну, це малоймовірно?

Едем Семедляєв: Дуже складно, але в першу чергу це має бути відповідна робота адвокатів. І, звичайно ж, суспільний і міжнародний вплив. Якщо про це будуть всюди говорити і висвітлювати, то, я думаю, щось може змінитися.

QHA: Як щодо так званих українських диверсантів, кількість яких постійно збільшується і про них дуже мало інформації в ЗМІ. Чи є до них доступ?

Едем Семедляєв: Так, у нас з'явилася нова категорія справ за диверсантами. Можу сказати конкретно по Панову. Ми з Емілем Курбедіновим намагалися двічі потрапити до СІЗО, так як ми з родичами укладали угоду, і вони просили зустрітися з ним і дізнатися про його стан. Однак два рази з надуманих причин нам відмовляли у побаченні. У перший раз, після того як дві години його шукали в СІЗО, сказали, що його вивезли на слідчі заходи до ФСБ і запросили прийти на наступний день. Після того, як ми прийшли вдруге, нам сказали, що він знаходиться на прогулянці, і вони не можуть позбавити його конституційного права на прогулянку.

А після того, як ми звернулися до ФСБ і СІЗО зі скаргою про те, що нам не дають побачитися з нашим підзахисним, то з ФСБ прийшов лист, що Панов від нас відмовився.

Практично на наступний день одному колезі вдалося потрапити до Панова, а через день його вивезли до Москви, у Лефортово.

QHA: Хто зараз із адвокатів має доступ до Панова у Лефортовському СІЗО?

Едем Семедляєв: Безпосередньо Пановим займається адвокат Дзиндзя, тому я, чесно кажучи, подробиць про Панова не знаю.

QHA: А про новоспечених «українських диверсантів» щось відомо?

Едем Семедляєв: З колегами, які займаються цією справою, я ще не спілкувався. Але, в першу чергу, співробітники ФСБ у всіх адвокатів беруть підписки про нерозголошення. Навіть якщо адвокат потрапить до підзахисного, то він не має права розголошувати будь-яку інформацію. Це свого роду тиск на адвокатів, щоб вони не могли давати інтерв'ю і скрізь це висвітлювати.

QHA: Ви часто їздите на засідання в ОБСЄ, розповідаючи всю правду про те, що відбувається в Криму. Вам там обіцяли хоч якусь допомогу з їхнього боку? І чи є хоч якийсь шанс, що до Криму зможуть потрапити міжнародні місії з прав людини для моніторингу ситуації? Чи РФ нікого не пропустить?

Едем Семедляєв: Нам нічого не обіцяють. Однак ми всюди говоримо, що необхідна міжнародна правозахисна місія, щоб моніторити ситуацію в Криму. Вони теж це розуміють. І теж мають бажання, але поки з Росією не виходить домовитися про допуск даної місії.

QHA: В ООН прийняли резолюцію про те, що Росія є агресором, а Крим — тимчасово окупована територія. Що ви можете сказати з цього приводу?

Едем Семедляєв: Ми знаємо, що ООН прийняла резолюцію та інші організації приймають такі документи щодо Росії, але як це вплине це на неї, поки важко щось сказати.

QHA: Зараз на Полозова хочуть відкрити кримінальні справи. Ви не боїтеся, що на вас теж заведуть?

Едем Семедляєв: Про це ми постійно думаємо і знаємо, що це коли-небудь може трапитися. Відносно нашого колеги Полозова вже проходять перевірки. І також у справі Ільмі Умерова його хочуть відвести як адвоката за допомогою його допиту в якості свідка. Зрозуміло, що тиск буде.

QHA: Вас відвідували думки про те, щоб виїхати з Криму, чи ви хочете бути до кінця зі своїм народом, не дивлячись ні на що?

Едем Семедляєв: Якщо не ми, то хто? Ми поставили з Курбедіновим таке завдання, що якщо не ми будемо займатися, то хто це буде робити? Найлегше зібрати речі і, взявши сім'ю, поїхати, але поки ми не можемо цього зробити.

Розмовляла Еліна Сулима

QHA