КИЇВ (QHA) -

У Верховній Раді України від 3 липня відбулося урочисте засідання з нагоди 20-ї річниці підписання Хартії про особливе партнерство між Україною та Організацією Північноатлантичного договору (НАТО).

На засіданні присутні екс-президенти України Леонід Кравчук і Леонід Кучма, народні депутати і міністри. Серед почесних іноземних гостей — глава Парламентської асамблеї НАТО Паоло Аллі і посол США при НАТО у 1993-1998 роках Роберт Хантер.

Крім того, парламент відвідали представники дипломатичних корпусів та члени міжнародних громадських організацій. Серед них Глава офісу зв'язку НАТО в Україні Олександр Винников.

Хартія про особливе співробітництво з НАТО вже тоді визначила зовнішньополітичний курс України. За ці 20 років наша країна пройшла непростий політичний шлях у прагненні відірватися від комуністичного колоніального минулого і стати членом сім'ї вільних народів, сказав на відкритті засідання спікер Верховної Ради України Андрій Парубій, передає кореспондент QHA.

Помічник Генерального секретаря НАТО Сорін Думітру Дукару у своєму виступі зазначив, що після отримання незалежності Україна стала шанованим партнером у міжнародній спільноті.

— Україна після розпаду Радянського Союзу стала першою державою, що приєдналася до наших миротворчих програм. З того часу ми реалізували багато спільних проектів у сфері безпеки. Однак Росія найбрутальнішим чином порушила територіальну цілісність України, анексувавши Крим, — зазначив Дукару.

Згідно з Хартією 1997 року, союзники по НАТО повинні підтримувати суверенітет і незалежність України, її територіальну цілісність, демократичний розвиток, економічне процвітання та її статус без'ядерної держави, а також принцип непорушності кордонів як ключові фактори стабільності та безпеки у Центральній та Східній Європі і на континенті в цілому.

Вперше питання вступу до НАТО президент України Петро Порошенко торкнувся 2014 року, зробивши акцент на доцільності проведення референдуму з цього питання. Прозвучали і конкретні терміни: для вступу в Північноатлантичний альянс, за його словами, Україні потрібно буде шість років напруженої роботи, тому, якщо референдум і відбудеться, то не раніше 2020 року.

Але вже наступного, 2015 року голова держави заявив, що Україна не готова бути членом НАТО. Він наголосив на необхідності проведення реформ, щоб досягти відповідності критеріям Альянсу, після чого питання про референдум стане актуальним.

QHA