ГААГА (QHA) -

Під час Ночі проти диктатури, яка пройде у Гаазі з 8 на 9 вересня, українські активісти розкажуть про утиски і переслідування в окупованому Криму. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив програмний директор ДП «Кримський Дім» Алім Алієв.

За його інформацією, цей захід проводиться щорічно і розповідає про країни, де спостерігається критична ситуація з правами людини.

— Сьогодні аудиторія почує про ситуацію у Венесуелі, Північній Кореї, Росії, Азербайджані тощо. Я буду розповідати про Крим у дуже специфічному місці Музеї тортур. Такий креативний спосіб обраний організаторами не тільки у просвітницьких цілях, але і для того, щоб ще раз нагадати, що може статися, коли до влади приходять популісти, написав він.

Нагадаємо, Російська Федерація окупувала Крим у лютому-березні 2014 року, назвавши сфальсифікований референдум 16 березня «волевиявленням кримчан з приводу приєднання до РФ». Більшість країн світу не визнали Крим російським і ввели ряд економічних санкцій. Для України Крим залишається тимчасово окупованою територією. Верховна Рада України офіційно оголосила 20 лютого 2014 року початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією. 7 жовтня 2015 року президент України Петро Порошенко підписав відповідний закон.

Відразу після анексії в Криму розпочалися масові переслідування нелояльних до нової «влади» кримських татар і українців.

Так звана справа «Хізб ут-Тахрір» стала візитною карткою боротьби ФСБ з інакодумцями-мусульманами у Криму. Під приводом підозри в тероризмі, називаючи свої репресивні операції боротьбою з екстремізмом, силовики вриваються в будинки, проводять незаконні обшуки і затримання. Зараз у справі «Хізб ут-Тахрір» проходять 19 осіб, які багатьма правозахисними організаціями визнані в'язнями совісті.

За звинуваченням у масових заворушеннях під час мітингу 26 лютого 2014 року біля стін Верховної Ради Криму було заарештовано шестеро кримських татар. Ахтем Чийгоз 11 вересня 2017 року чекає вироку, перебуваючи ув'язненим у СІЗО Сімферополя, Мустафа Дегерменджі і Алі Асанов перебувають під домашнім арештом, інші — Ескендер Кантемиров, Арсен Юнусов та Ескендер Емірвалієв — також очікують вироку, будучи взятими на поруки. Судовий процес триває вже більше двох років.

Окремий виток репресій ведеться стосовно членів Меджлісу кримськотатарського народу. 29 вересня 2016 року Верховний Суд РФ відмовив у задоволенні апеляції Меджлісу на рішення так званого Верховного Суду Республіки Крим від 26 квітня 2016 року про визнання Меджлісу кримськотатарського народу «екстремістською організацією» і заборону його діяльності на території Російської Федерації, а також в окупованому Криму.

ФОТО: інтернет

QHA