ЛЬВІВ (QHA) -

На черговому засіданні Львівського прес-клубу говорили про нові правила працевлаштування іноземців в Україні, передає кореспондент QHA. Зокрема на сумнівну «європейськість» чинних нормативних актів з легальної роботи іноземців у сучасній Україні скаржилася громадянка Узбекистану Гавхар Ібрагімова, директор компанії «ЗАЛТЕХ-Україна».

— Щороку мені, як іноземному працівникові, доводиться подавати купу документів, щоб отримувати дозволи на працевлаштування та проживання. А процедура реєстрації у вашій міграційній службі надзвичайно складна і тривала, розповіла Гавхар Ібрагімова.  А я керівник компанії зі стовідсотковим іноземним капіталом. Десять років тому мене запросили працювати директором в Україні. За цей час компанія виросла, ввічливо платить всі податки, ми офіційно працевлаштовуємо українських громадян. Однак це зовсім не впливає на те, що кожен рік я повинен отримувати різні дозволи.

За її словами, процедура отримання дозволу на роботу і проживання в Україні іноземних громадян і до сьогодні залишається досить складною. Від неї багато років вимагали купу документів. А час очікування на позитивний вердикт був неймовірно тривалим. Згодом процедура дещо спростилася, але вона і сьогодні не усуває наявних проблем.

Скажімо, якщо я не отримаю дозволу на роботу, то мені і не нададуть посвідки на проживання. Мені і зараз дуже важко видають шенгенську візу. А мені, до речі, часто доводиться виїздити на наради до Польщі або Австрії. Але тому, що я не отримую вчасно чергову візу, то чимало важливих бізнес-зустрічей доводиться скасовувати.

У цьому контексті слід віддати належне ініціативній групі, яку сформувала «Європейська бізнес асоціація», яка два роки розробляла і в зештою довела до логічного завершення законопроект «Про внесення змін до окремих законодавчих актів України щодо зменшення бар'єрів для залучення іноземних інвестицій», який покликаний допомогти іноземним інвесторам та їхнім найнятим за кордоном фахівцям працювати в Україні, відкривати нові підприємства і створювати нові робочі місця.

Нагадаємо, 23 травня 2017 року у другому читанні Верховна Рада проголосувала проект Закону «Про внесення змін до окремих законодавчих актів України щодо зменшення бар'єрів для залучення іноземних інвестицій» (скасування реєстрації іноземних інвестицій та внесення змін до правил працевлаштування та тимчасового проживання іноземців) № 4541. Цим законом визначено нові базові аспекти оформлення дозволу на використання праці іноземців та посвідки на тимчасове проживання в Україні. Передбачається, що це спростить залучення іноземних менеджерів та висококваліфікованих іноземних працівників, необхідних на перших етапах розвитку дочірнього підприємства в Україні. 26 червня президент України підписав Закон, і він набуде чинності через 3 місяці після його публікації — 27 сентября 2017 року.

За словами ж партнера компанії «Nexia DK. Auditors&Consultants» Христини Онищенко, відтепер іноземці, які працюють в Україні, зможуть отримувати дозвіл на роботу і тимчасове проживання на три роки, якщо в цьому є необхідність.

Раніше законодавство передбачало, що дозвіл за спрощеною процедурою може отримати тільки засновник української компанії. Тепер це стосується і бенефіціарного власника. Хоча бізнес в Україні іноземці засновують не як фізичні особи, а через свої компанії, які перебувають за межами України. Але при цьому вони є бенефіціарними власниками таких українських компаній. Він матиме можливість за спрощеною процедурою отримати дозвіл на 3 роки, — пояснює Христина Онищенко.

У новому законі вдвічі скорочено перелік документів, які необхідно подавати для працевлаштування іноземця в Україні. Якщо раніше треба було подати заяву, копію документа про освіту, копію паспорта, фото, довідку про працевлаштування, медичну довідку і довідку про несудимість, то найближчим часом вимагатимуть лише заяву, копію паспорта, фото і копію трудового договору. До того ж раніше, якщо компанія вирішувала тимчасово замінити одного працівника іншим, то, за українським законодавством, вона повинна сплатити штраф. Тепер такого не буде. Крім того, інвестор, який інвестував в українську економіку, щонайменше сто тисяч євро, отримає право жити в Україні протягом двох років. Скорочено і термін отримання посвідки на проживання.

В той же час автори закону не поділяють побоювань українців про те, що вищезгаданий закон створить діру, через яку в Україну рине дешева некваліфікована робоча сила з країн Азії або Африки. Адже законом, як запевнила регіональний менеджер «Європейської бізнес асоціації» Мар'яна Луцишин, передбачений мінімальний розмір заробітної плати для іноземців. Це — 32 000 гривень для працівників у приватних компаніях і 16 000 — у громадських або благодійних. Також передбачено наявність диплома вишу, який принаймні входить до світового рейтингу.

QHA