КИЇВ (QHA) -

Генеральний прокурор Юрій Луценко повідомив про деталі розслідування подій, пов'язаних з Депортацією кримських татар у 1944 році. Відповідну заяву Луценко зробив під час зустрічі з представниками кримськотатарського народу, передає телеканал «112 Україна».

Генпрокурор зазначив, що в подіях такої давності складно шукати доказову базу і проводити розслідування. За його словами, під час досудового слідства, яке триває півтора роки, були відправлені сотні запитів до навчальних закладів та бібліотек.

— Інформація збиралася по всім установам на території України. Отримана інформація оброблена, складені 103 протоколи огляду зазначених документів. Також з метою отримання копій необхідних архівних документів, встановлення і допиту можливих свідків нами направлені запити про міжнародну допомогу до Республіки Узбекистан, Казахстан і РФ. Переглянуті 310 томів кримінальної справи, в якій у 2010 році винесена постанова, згідно з якою Голодомор українського народу визнаний геноцидом, а Сталін, Молотов, Каганович визнані винними. Ми вважаємо, що ці справи співставлені.

За заявою ГПУ, встановлені 250 сімей потенційних потерпілих, а в якості свідків і потерпілих допитали 63 особи, з яких 45 знаходяться на тимчасово окупованій території Криму.

— 16 травня ми отримали висновок експерта Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи НАН України. У ньому чітко зазначено, що саме насильницьке переселення у 1944 році більше 225 тис. представників кримськотатарського народу та інших національних груп з території Криму до непристосованих районів на території Радянського Союзу, вчинене представниками органів державної влади Радянського Союзу, призвели до часткового фізичного їх знищення... Кількість смертей склала 57,9 тис. осіб, у тому числі, кримських татар — 49,2 тис., греків — 3,3 тис., болгар — 2,8 тис., вірменів — 2,3 тис., німців — 300.

Нагадаємо, 18 травня — День пам'яті жертв Депортації кримськотатарського народу. У 1944 році у Криму почалася депортація кримських татар. Радянська влада звинуватила весь народ у співпраці з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. Тисячі кримських татар вивезли до Середньої Азії. Дорогою та протягом першого року висилання від голоду і хвороб загинули більше 30 тисяч осіб. Кримським татарам дозволили повернутися на батьківщину в Крим лише у 1989 році.

12 листопада 2015 року Верховна Рада України прийняла постанову, якою Депортація кримських татар 1944 року визнана геноцидом кримськотатарського народу. Розслідування за фактом Депортації кримських татар було розпочате прокуратурою АР Крим у жовтні 2016 року.

Як повідомляло QHA, сьогодні підхід до меморіальної дошки пам'яті жертв Депортації кримськотатарського народу в окупованому Бахчисараї був перегороджений автомобілем з георгіївською стрічкою на лобовому склі.

QHA